.
.
.

ایران به بهانه حملات پیشین مانع نظارت آژانس بر تاسیسات اتمی «تسا» شد

این تاسیسات که قطعات سانتریفیوژ تولید می‌کند، اوایل ماه ژوئن سال جاری هدف حملات پهپادی قرار گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین با بیان این‌که تاسیسات اتمی «تسا» در کرج مورد «حملات تروریستی» قرار گرفته‌ است، عنوان کرد که نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مشمول این تاسیسات نخواهد شد.

غریب‌آبادی، شامگاه سه‌شنبه 28 سپتامبر در مصاحبه‌ با خبرگزاری دولتی «صداوسیما» اظهار کرد که آژانس جهت سرویس فنی و تعویض کارت‌های حافظه دوربین‌های نظارتی نمی‌تواند وارد این تاسیسات شود.

او افزود: «دوربین‌های آژانس در این تاسیسات، در جریان یک اقدام تروریستی منهدم شده‌اند و در توافق اخیر با این نهاد تاکید شد که این تاسیسات مشمول سرویس فنی و تعویض کارت‌های حافظه دوربین‌ها نمی‌شود.»

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین با اشاره به این‌که این کشور نسبت به آژانس هیچ تعهدی ندارد، گفت: «همکاری‌های فراپادمانی تهران با این نهاد داوطلبانه است.»

غریب‌آبادی با «سیاسی» توصیف کردن خواسته‌های آژانس در زمینه محدود کردن ذخایر اورانیوم غنی شده، از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و دولت‌های غربی خواست تا حملات اسرائیل به مراکز هسته‌ای و فنی این کشور را محکوم کنند.

آژانس یک‌شنبه، 26 سپتامبر در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که طبق توافق دوجانبه 12 سپتامبر، ایران اجازه تبدیل کارت حافظه بیشتر دوربین‌های مراقبتی در تاسیسات اتمی‌اش را به کارشناسان آژانس داد اما مانع ورود این کارشناسان به یکی از تاسیسات خود در کرج شد.

ایالات متحده آمریکا نیز در واکنش به این گزارش، در بیانیه‌ای خطاب به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «ناخرسندی عمیق» خود را از عدم همکاری ایران ابراز کرد.

تاسیسات اتمی کرج که قطعات سانتریفیوژ تولید می‌کند، اوایل ماه ژوئن سال جاری هدف حملات پهپادی قرار گرفت.

پس از این حمله، روزنامه «نیویورک تایمز» به نقل از منابع آگاه ایرانی نوشت، ساختمان سازمان انرژی اتمی ایران در نزدیکی کرج با پهپاد کوچکی هدف قرار گرفته است. یک منبع آگاه در خصوص این حمله به «نیویورک تایمز» گفته بود، به‌نظر می‌رسد این پهپاد از داخل ایران، و از مکانی نه چندان دور از ساختمان سازمان انرژی اتمی، برخواسته و به این ساختمان اصابت کرده است.

همزمان روزنامه «جروزالم پست» نیز نوشت که این خرابکاری «خسارات سنگینی» دربر داشته است.

غریب‌آبادی، پیش‌تر در رشته توییتی نوشته بود: «از آنجا که تحقیقات امنیتی و قضایی در مورد مجتمع تسای کرج همچنان ادامه دارد، تجهیزات نظارتی این مجتمع در زمره تجهیزات تحت سرویس فنی قرار نمی‌گیرند.»

این دیپلمات ارشد ایرانی در بخش دیگری از مصاحبه‌اش ادعا کرد که تهران «به شکل مناسبی» به حملات اسرائیل پاسخ داده است.

در ماه‌های گذشته، تاسیسات اتمی ایران چندین بار هدف حمله قرار گرفت. این حملات در حالی به اسرائیل نسبت داده می‌شود که مقامات تل‌آویو بارها هشدار داده‌اند مقابل تهدیدها و «جاه‌طلبی‌های هسته‌ای» تهران تمامی گزینه‌ها را مدنظر دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم