.
.
.

افزایش قیمت مسکن در تهران؛ آغاز موج جدید مهاجرت ایرانیان

مدیرگروه جمعیت شناسی دانشگاه علامه طباطبایی می‌گوید موازنه مهاجرتی کشور در حال بهم خوردن است اما به آن توجه نمی‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مطابق اعلام بانک مرکزی، در شهریور امسال متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران 31 میلیون و 703 هزار تومان بوده است. این رقم نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال قبل به ترتیب 2.4 و 30.5 درصد افزایش یافته است.

بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری در شهریور امسال نیز حاکی از آن است که نرخ اجاره مسکن نسبت به شهریور سال گذشته، به ترتیب 42.8 و 45.8 درصد رشد داشته و همچنین میزان معاملات مسکن در پایتخت نیز کاهش یافته است.

به گزارش «خبرگزاری ایسنا»، بر اساس گزارش جدید بانک مرکزی، در یک ماه گذشته، تعداد معاملات واحد‌های مسکونی در شهر تهران به هفت هزار و 800 فقره رسید که نسبت به شهریور سال گذشته حکایت از کاهش 8 درصدی دارد.

کاهش معاملات مسکن تهران در حالی است که خرید خانه ایرانیان در ماه‌های گذشته در خارج از کشور، از جمله در ترکیه در حال افزایش است.

مشکلات معیشتی و افزایش قیمت کالاهای اساسی در ایران پس از اعمال تحریم‌های ایالات متحده آمریکا این کشور را با بحران اقتصادی روبه‌رو کرده است.

همچنین با گسترش فقر، بیکاری و خشکسالی‌های اخیر در ایران، آمارهای منتشر شده از بهم ریختن موازنه مهاجرتی در این کشور حکایت دارد.

مهاجرت به شمال کشور

محمود مشفق، مدیرگروه جمعیت شناسی دانشگاه علامه طباطبایی در مورد مهاجرت ایرانیان به شمال کشور به «تجارت‌نیوز» گفته است: «جمعیت در حوزه دریای خزر در حال افزایش است. با توجه به تراکم بالای استان‌های شمالی، این موضوع می‌تواند از نظر زیست‌محیطی و اکولوژیک مسئله‌ساز شود.»

او معتقد است که موازنه مهاجرتی کشور در حال بهم خوردن است اما به آن توجه نمی‌شود.

مشفق برخی از مهاجرت‌ها را اقلیمی دانسته و گفته است: «این نوع مهاجرت به دلیل خشکسالی، ریزگردها و آب و هوا به مناطق دیگر مهاجرت می‌کنند. از این میان می‌توان به خوزستان اشاره کرد که علی‌رغم پتانسیل‌های بالای اقتصادی و صنعتی از مهم‌ترین استان‌های مهاجرفرست است. این نوع مهاجرت در استان‌های سیستان و بلوچستان، خوزستان و کرمانشاه هم دیده می‌شود.»

در سال آبی گذشته میزان بارش باران در برخی استان‌ها تا 80 درصد کاهش یافت. در برخی مناطق از جمله استان خوزستان، مردم به دلیل کمبود آب دست به اعتراض گسترده زدند که به اعتقاد مشفق: «اگر فکری به حال این وضعیت نشود مهاجرت‌های داخلی به شدت افزایش می‌یابد. زیرا که در استان‌های حاشیه‌ای معیشت به کشاورزی وابسته است و اگر کشاورزی نکنند زندگی آنها مختل می‌شود.»

مشکلات اقتصادی

بحران‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی در ایران در طول چهار دهه گذشته، منجر به مهاجرت گسترده ایرانیان به خارج از کشور شده است.

آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد بیشتر ایرانیانی که قصد مهاجرت دارند کشورهایی مانند ترکیه، گرجستان، امارات متحده عربی و ارمنستان را برای مهاجرت انتخاب کرده‌اند. دلیل این انتخاب به اعتقاد کارشناسان، نزدیکی جغرافیایی، ارزان‌‌تر بودن کشورهای همسایه به نسبت کشورهای اروپایی و آمریکایی و نزدیک بودن فرهنگ این کشورها به ایرانیان عنوان شده است.

با این‌وجود، میل به خروج از کشور در بین شهروندان ایران در حال افزایش است. مشکلات اقتصادی، بحران بیکاری و محرومیت از آزادی‌های فردی تنها برخی دلایل آشکار میل به مهاجرت بین جوان‌های ایرانی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم