.
.
.

وزارت آموزش‌ و پرورش: امکان استخدام «کارنامه‌سبز‌ها» وجود ندارد

کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش در حال حاضر حدود 200 هزار نفر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ناصر سلیمان‌زاده، رئیس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش‌ و پرورش در خصوص معلمان «کارنامه سبز» گفته است که امکان اقدام قانونی برای جذب آنها وجود ندارد.

سیلمان‌زاده شرط ورود معلمان «کارنامه سبز» را منوط به شرکت در آزمون آموزش و پرورش دانسته است.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، رئیس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش‌ و پرورش گفته است که در قوانین استخدامی کشور تعریفی برای عبارت «کارنامه سبز» یا عناوین مشابه دیگر وجود ندارد و معرفی داوطلبان به مراکز مصاحبه و بررسی مدارک «حقی برای استخدام» ایجاد نمی کند.

سخنان سیلمان‌زاده در حالی‌است که بسیاری از معلمان «کارنامه سبز» در ماه گذشته برای اعتراض از شهرهای مختلف به تهران آمده‌اند. از روز 13 شهریور نیز دور جدیدی از این اعتراضات مقابل ساختمان وزارت آموزش و پروش ایران آغاز شده است.

این معلمان معترض که خواهان استخدام در آموزش‌و‌پرورش هستند گفته‌اند اگر وزیر آموزش و پرورش نمی‌تواند برای جذب نیرو قول دهد چرا مدام مصاحبه می‌کند و این وعده را می‌دهد.

کارنامه سبزها نفرات اول تا سوم پذیرفته شده آزمون استخدامی ماده 28 هستند که به گفته آنها آموزش و پرورش به‌رغم کمبود نیروی شدید، از جذب آن‌ها سرباز زده و همچنان از نیروهای بازنشسته استفاده می‌کند.

با این‌حال، گفته می‌شود کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش در حال حاضر حدود 200 هزار نفر است. در این میان ماده 24 تبصره یک قانون استخدامی ماده 28 می‌گوید کمبود نیروی انسانی باید از سوی کارنامه سبزها جبران شود. کارنامه سبزهای سال 99، فارغ‌التحصیلان برتر دانشگاهی و دارای مدارک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری هستند.

از جمله عواملی که منجر به اعتراض این معلمان شده می‌توان به «جعل مدرک بومی»، «عدم رعایت ماده 10 (انتخاب چند کد محل)»، «ماده 24 دستورالعمل برگزاری آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی»، «ضعف در مصاحبه‌ها»، «عدم تکمیل و پر کردن 33 هزار ردیف خالی نیروی استخدامی که هم اکنون وجود دارد» اشاره کرد.

پیشتر در نهمین روز از اعتراض این معلمان، در 21 شهریور، تجمع آنها با خشونت نیروی انتظامی و شلیک گاز اشک‌آور همراه شده بود.

این گروه از معلمان کارنامه سبز پیش از این نیز در تیر امسال برای چند روز متوالی به صورت شبانه‌روزی مقابل ساختمان وزارت آموزش و پرورش تحصن کردند.

در آن زمان مسئولان آموزش و پرورش اعلام کردند «هرچند که محدودیت برای استخدام وجود دارد اما این ادعا درست نیست که تجمع کنندگان نمره قبولی را در آزمون کسب کرده اند.»

در ادامه توضیح روابط عمومی آموزش و پرورش ایران آمده بود که امکان بررسی دوباره وضعیت این افراد برای سازمان سنجش آموزش کشور میسر نبوده و بنابراین، تصمیم بر این شده است که آنها دوباره امسال در آزمون استخدامی شرکت کنند و با کسب حد نصاب نمره در این وزارتخانه جذب شوند.

روابط عمومی آموزش و پرورش عنوان کرد که با توجه به اعتبار 2 ساله نتایج آزمون استخدامی، برخی از افراد شرکت کننده در آزمون سال 98 هم به جمع تجمع کنندگان پیوستند اما این افراد برای جذب در آموزش و پرورش باید در آزمون شرکت کرده و با کسب حد نصاب نمره پذیرفته شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم