.
.
.

ادامه محاکمه «حمید نوری» از عاملان و آمران کشتار تابستان 67

احمد ابراهیمی در شهادت خود علیه نوری در دادگاه: از بند ما که 80 یا 90 نفر بود فقط سه نفر زنده ماندند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بیست و یکمین جلسه از دادگاه رسیدگی به اتهامات حميد نوری، داديار پيشين زندان گوهردشت كرج و از متهمان اعدام دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در ایران، سه‌شنبه، 28 سپتامبر، در استكهلم پیگیری شد.

این جلسه به شنیدن شهادت احمد ابراهیمی، زندانی سیاسی و از نجات‌یافتگان اعدام‌های سال 67 به عنوان شاکی و شاهد پرونده نوری اختصاص یافت.

همزمان با برگزاری دادگاه امروز شماری از هواداران «سازمان مجاهدین خلق»، مقابل دادگاه استکهلم سوئد تجمع اعتراضی برگزار کردند.

احمد ابراهیمی به اتهام هواداری از «سازمان مجاهدین خلق» در سال 60 بازداشت شد و به مدت 10 سال در زندان‌های اوین، قزل‌حصار، قم و نهایتا گوهردشت زندانی بود.

ابراهیمی امروز در شهادت خود مقابل قاضی دادگاه، گفت: «در فروردین 62 و بعد از دادگاه اول ما را از قم به قزل حصار منتقل کردند. ما 90 نفر بودیم که همه حکمشان زیر اعدام بود، حدود 12-13 نفر از گروههای مارکسیستی و مابقی از مجاهدین بودند. روزهای یکشنبه و چهارشنبه یک نفر از ما را برای بازجویی و اعدام به اوین می‌بردند. آنجا مثل یک صفی بود و معلوم نبود که یکشنبه و چهارشنبه کدام‌یک از ما را صدا بزنند و برای اعدام ببرند.»

این شاهد در ادامه افزود: «وقتی در انفرادی بودیم و قبل از اینکه به بند عمومی منتقل شویم برای اولین بار حمید عباسی (نوری) را آنجا دیدم، او با ما صحبت کرد و می‌گفت شما که اینجا آمده‌اید خیلی حواستان جمع باشد. نباید کاری بکنید که دال بر حمایت از مجاهدین باشد. سپس ما را به بند زندانیان عادی منتقل کردند، قصد داشتند شخصیت ما را بشکنند و می‌گفتند ما زندانی سیاسی نداریم زندانیان نیز خیلی مقاومت کردند و پاسدارانی که آنجا بودند و زندانیان را مورد شکنجه و آزار قرار می‌دادند سه نفر بودند؛ ناصریان، داود لشکری و حمید عباسی.»

او در ادامه شهادتش به حضور خود در برابر «هیئت مرگ» پرداخت و گفت، وقتی از این اتاق بیرون آمد، روی برگه «انزجار نامه» تنها یک جمله نوشت: «من منافقین را محکوم می‌کنم.» او گفت: «حمید عباسی آمد بالای سرم و گفت منافق خبیث! باید معلوم کنی منافق کیست چون تو به ما می‌گویی منافق.»

احمد ابراهیمی همچنین گفت: «18 مرداد ما را به راهرو مرگ بردند. اسم گروه اول را خواندند. ما هیچ‌کدام خبر نداشتیم چه اتفاقی می‌افتد. بعد از آن‌ هم باز در گروه‌های کوچکتر اسامی زندانیان خوانده می‌شد و می‌بردندشان. به نحوی‌ که از بند ما که 80 یا 90 نفر بود فقط سه نفر باقی ماندند. باورمان نمی‌شد که همه را برای اعدام می‌برند زندانیان تا زمانی که جنازه‌ها را ندیده بودند باور نمی‌کردند اعدام می‌شوند.»

ابراهیمی به نقل از یکی از زندانیان هم بندش گفت: «حمید نوری به بند آنها رفته و گفته بود خمینی از ما خواسته بود همه شما را اعدام کنیم و ما کوتاهی کردیم که شما زنده ماندید. اگر ما می‌خواستیم حکم امام را اجرا کنیم بایستی نصف مردم را می‌کشتیم. بعد گفت امام هنوز حکمش پا برجاست و اعدامها تمام نشده و شماها اگر دوباره دست از پا خطا کنید همه‌تان را اعدام می‌کنیم.»

دادگاه حمید نوری
دادگاه حمید نوری

دادگاه حمید نوری، در استکهلم از سه‌شنبه، 10 اوت 2021 آغاز شده است. کریستینا لیندهوف کارلسون، دا‌دستان پرونده نوری گفته است که بنا به مدارک و دلایل متقن، نوری در اعدام دست‌کم 4000 زندانی سیاسی نقش داشته است.

حمید نوری و وکلایش این اتهامات را رد کرده و گفته‌اند به‌رغم فعالیت او در زندان اوین، جز برای کارهای اداری به زندان گوهردشت نرفته و در زمان کشتار زندانیان سیاسی به دلیل تولد فرزندش در مرخصی بوده است.

نوری، 9 نوامبر 2019، در فرودگاه «آرلاندا»ی استکهلم با حکم دادستان سوئد و به اتهام مشارکت در «کشتار دسته‌جمعی» بازداشت شد.

کیفرخواست صادره علیه نوری از طرف بخش دادستان کشوری سوئد علیه جرایم بین‌المللی و جنایت‌های سازمان‌یافته و به‌طور خاص از سوی کریستینا لیندهوف کارلسون، صادر و به مقامات قضایی سوئد تحویل داده شد.

در این پرونده حدود 40 شاکی و 60 شاهد که در تابستان 67 در زندان گوهردشت محبوس بودند، حضور دارند.

تاکنون بیست و یک جلسه از محاکمه نوری برگزار شده و گفته شده است که روند محاکمه او تا آوریل سال آینده میلادی ادامه خواهد داشت. او اولین مقام ایرانی است که در یک دادگاه خارجی به اتهام مشارکت در اعدام‌های تابستان 1367 محاکمه می‌شود.

بر اساس قوانین سوئد، اشد مجازات برای نوری در صورت محکومیت، حبس ابد خواهد بود. بر اساس آمارهای غیر رسمی، بیش از 6000 نفر که اکثرا از اعضا و هواداران «سازمان مجاهدین خلق» بودند، در جریان اعدام‌های سال 1367 هجری شمسی به دستور خمینی، بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران، اعدام شدند.

بازماندگان کشتار 67 و خانواده‌های کشته‌شدگان امیدوارند دادگاه نوری نقطه‌ای برای آغاز رسیدگی بین‌المللی به کشتارهای دهه 60 به‌خصوص کشتار تابستان 67 و مجازات عاملان و آمران آن باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم