ایران مانع ورود بازرسان آژانس به تاسیسات اتمی کرج شد

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که تهران از اجرای توافق دوجانبه اخیر سر باز زده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پس از این که ایران مانع ورود کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تاسیسات اتمی کرج شد، این آژانس اعلام کرد که تهران از اجرای توافق اخیر مبنی بر ورود کارشناسان آژانس برای تبدیل حافظه دوربین‌های مراقبتی سر باز زده است.

آژانس یک‌شنبه 26 سپتامبر خاطرنشان کرد که طبق توافق دوجانبه 12 سپتامبر، ایران اجازه تبدیل کارت حافظه بیشتر دوربین‌های مراقبتی در تاسیسات اتمی‌اش را به کارشناسان آژانس داد اما مانع ورود این کارشناسان به یکی از تاسیسات خود در کرج شد که قطعات سانتریفیوژ تولید می‌کند.

آژانس به نقل از رافائل گروسی، مدیر این نهاد بین‌المللی بیان کرد که ممانعت ایران از ورود کارشناسان به تاسیسات اتمی کرج، ناقض توافق مشترک اخیر در 12 سپتامبر است.

رافائل گروسی
رافائل گروسی

گروسی چند روز پیش اعلام کرد که «مقامات ایرانی با ورود بازرسان بین‌المللی برای تعمیر و نگهداری تجهیزات نظارتی و جایگزینی کارت‌های حافظه مخصوص آنها در تعدادی از سایت‌های هسته‌ای موافقت کردند.»

او همچنین گفت که حکومت ایران توضیحات کافی دریاره کشف آثار اورانیوم غنی‌شده در برخی تاسیسات اتمی خود نداده است.

وی افزود که این عدم شفافیت بر توانایی آژانس در ارائه تضمین به جامعه بین‌المللی در مورد صلح‌آمیزبودن برنامه هسته‌ای ایران تاثیر می‌گذارد.

گروسی اشاره کرد که موضع دولت جدید ایران در رابطه با برنامه اتمی رادیکال است اما سیستم نظارتی کنونی در ایران تا حدودی امکان دسترسی به اطلاعات را برای آژانس فراهم می‌کند.

این در حالی است که مذاکرات اتمی وین برای احیای برجام میان ایران و قدرت‌های جهانی پس از 6 دور با روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری جدید ایران در اواخر خرداد گذشته متوقف شد و هنوز برای از سرگیری آن تاریخی تعیین نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم