اتحادیه اروپا: ایران باید بی‌درنگ اجازه بازرسی از مجتمع کرج را به آژانس بدهد

آمریکا: اگر ایران به بازرسان بین‌المللی اجازه ورود به سایت کرج را ندهند با واکنشی مناسب مواجه خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اتحادیه اروپا ضمن ابراز نگرانی شدید درباره ممانعت ایران از اقدام‌ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بازرسی تاسیسات هسته‌ای در کرج، از تهران خواست، بدون تاخیر به بازرسان آژانس اجازه دهد به مجتمع هسته‌ای کرج دسترسی پیدا کنند.

استفان کلمنت، سفیر و رئیس نمایندگی‌های اتحادیه اروپا در وین دوشنبه، 27 سپتامبر، ضمن حمایت از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص پرونده ایران، از تهران خواست فورا به بازرسان آژانس اجازه دهد تا به مجتمع تسای کرج دسترسی داشته باشند.

رئیس نمایندگی‌های اتحادیه اروپا ممانعت ایران از اقدام بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بازرسی مجتمع تسای کرج را رویکردی خطرناک توصیف کرد.
او درباره پرونده هسته‌ای ایران خواستار از سرگیری مذاکرات وین به منظور احیای توافق‌ هسته‌ای سال 2015 شد.

کلمنت ضمن تقدیر از تلاش‌های رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای تداوم نظارت‌های آژانس بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران، از مقامات تهران خواست تا در اولین زمان ممکن به مذاکرات وین بازگردند.

او همچنین در توییتی نوشت، «مذاکرات وین باید از جایی که در 20 ژوئن متوقف شده بود، ادامه پیدا کند.»

آمریکا ایران را به پاسخی مناسب تهدید کرد

ایالات متحده آمریکا در جلسه دوشنبه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد که ایران باید به بازرسان بین‌المللی اجازه دهد تا وارد مجموعه تسای کرج شوند و درباره نصب دوربین‌های نظارتی که قبلاً درباره آن با رافائل گروسی، مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توافق کرده بود، اقدام کند.

آمریکا تأکید کرد، مقامات ایرانی در صورت جلوگیری از فعالیت بازرسان آژانس برای بازرسی تاسیسات اتمی کرج با اقدامات شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مواجه خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز» ایالات متحده آمریکا هشدار داد که اگر ایران اجازه بازرسی تاسیسات خود را ندهد، در روزهای آینده با سایر اعضای هیئت مدیره آژانس رایزنی خواهد کرد تا درباره پاسخ مناسب علیه ایران به توافق برسند.

ایران: توافق با گروسی شامل مجتمع تسای کرج نمی‌شود

از سویی کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، با انتقاد از گزارش شب گذشته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد دوربین‌های مجتمع تسای کرج آن را غیر دقیق دانست.

او در توییتر خود نوشت که «گزارش آژانس فراتر از تفاهمات حاصله در بیانیه مشترک بود.»

غریب آبادی افزود، «تصمیم‌های ایران در مورد تجهیزات نظارتی آژانس صرفا بر مبنای ملاحظات سیاسی بوده و نه حقوقی و از این‌رو، آژانس نمی‌تواند و نمی‌بایست حقی برای خودش در این زمینه قائل شود.»

نماینده دائم ایران در آژانس در ادامه گفت: «در طول گفت‌وگوها در تهران و اخیرا در وین نیز به طور واضح خاطرنشان گردید از آنجا که تحقیقات امنیتی و قضایی در مورد مجتمع تسای کرج همچنان ادامه دارد، تجهیزات نظارتی این مجتمع در زمره تجهیزات تحت سرویس فنی قرار نمی‌گیرند.»

اظهارات غریب آبادی پس از آن بیان شد که آژانس بین‌المللی یکشنبه اعلام کرد که ایران نتوانست شرایط توافقنامه‌ای که دو هفته پیش با آن امضا کرده و به موجب آن بازرسان مجاز به نگهداری تجهیزات نظارتی در کشور هستند، را به طور کامل اجرا کند. آژانس توضیح داد که از 20 تا 22 سپتامبر، مقامات ایرانی به بازرسان بین‌المللی اجازه دادند تجهیزات نظارتی ویژه آژانس را نگهداری و کارت حافظه دوربین‌های نظارتی را در تاسیسات هسته‌ای این کشور به جز تاسیسات شهر کرج تعویض کنند.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، یکشنبه در بیانیه‌ای گفت، تصمیم تهران با شرایط توافق شده در بیانیه مشترک منتشر شده در 12 سپتامبر مغایرت دارد. او همچنین تاکید کرد که جلوگیری از تعویض کارت حافظه دوربین‌های تاسیسات کرج در تضاد با توافق ایران با آژانس است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم