زخمی شدن 3 نفر در آتش‌سوزی یکی از مراکز تحقیقاتی سپاه پاسداران ایران

طی سال‌های اخیر بسیاری از تاسیسات اتمی و نظامی ایران دچار انفجار و آتش‌سوزی شده و مقامات ایرانی طرف‌های خارجی را متهم به انجام چنبن حوادثی کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سپاه پاسداران ایران در اطلاعیه‌ای کوتاه اعلام کرد که در یکی از مراکز تحقیقات خودکفایی سپاه در غرب تهران، حادثه آتش‌سوزی رخ داده که بر اثر آن سه تن از کارکنان آن مجروح شدند.

خبرگزاری «فارس» نزدیک به سپاه پاسداران یک‌شنبه 4 مهر با انتشار این اطلاعیه بدون ذکر علت این حادثه گزارش داد که «با تلاش‌ آتش‌نشانان این مرکز، آتش مهار و مجروحان حادثه نیز به بیمارستان منتقل شده‌اند.»

Advertisement

حوادث مشابه

در سال‌های اخیر ایران شاهد حوادث مشابه فراوانی در تاسیسات اتمی و نظامی خود بوده که آنها را به کشورهای خارجی‌ به‌ویژه اسرائیل منتسب کرده است.

در آخرین حوادث از این دست، تاسیسات اتمی نطنز در کمتر از یک سال دو بار دچار حادثه شد.

در تیر 99 انفجار و آتش‌سوزی بزرگی در این تاسیسات رخ داد که خسارات قابل توجهی بر جای گذاشت، و باعث کاهش سرعت غنی‌سازی اورانیوم ایران شد. مقامات ایرانی اعلام کردند که این انفجار در اثر عملیات خرابکارانه اتفاق افتاده است، و گفتند که به موقع دلیل انفجار را فاش می‌کنند.

انفجار نطنز
انفجار نطنز

انفجار دوم در فروردین 1400 اتفاق افتاد، که باعث قطع کلی برق سایت هسته‌ای نطنز و از دور خارج شدن هزاران سانتریفیوژ نسل اول و توقف غنی‌سازی اورانیوم در ایران شد.

این حوادث و حوادث مشابه دیگر باعث شد محسن رضایی، دبیر پیشین مجمع تشخیص مصلحت نظام از وجود «آلودگی امنیتی» در سازمان‌های اطلاعاتی ایران نام ببرد و خواستار پاکسازی نهادهای امنیتی در جمهوری اسلامی شد.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری اسبق ایران هم در پی این حوادث و ترور محسن فخری‌زاده، مسئول اول برنامه تسلیحات اتمی ایران، با متهم کردن رئیس میز اسرائیل در وزارت اطلاعات به جاسوسی برای تل‌ آویو و انتقاد از کارایی دستگاه‌های امنیتی کشور، آنها را به حیف و میل هزاران میلیارد تومان متهم کرد.

یوسی کوهن، رئیس پیشین موساد
یوسی کوهن، رئیس پیشین موساد

یوسی کوهن، رئیس سابق موساد، نیز در مصاحبه با شبکه 12 تلویزیون اسرائیل در اظهاراتی بی‌سابقه از چگونگی انجام برخی عملیات‌ها در تاسیسات اتمی و نظامی ایران پرده برداشت و با خطاب قراردادن مقامات جمهوری اسلامی، گفت: «دوستان عزیز، اول این‌که ما در میان شما نفوذ کرده‌ایم، دوم این‌که ما شما را تحت نظر داریم و سوم این‌که دوران پنهان‌کردن دروغ‌ها تمام شده است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم