آتش‌سوزی در «مرکز تحقیقات خودکفایی» سپاه 2 کشته برجای گذاشت

آتش‌سوزی در مراکز امنیتی، هسته‌ای و نظامی ایران مسبوق به سابقه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سپاه پاسداران ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد دو تن از کارکنان این نهاد، که روز گذشته در پی وقوع آتش‌سوزی در یکی از مراکز تحقیقات سپاه در غرب تهران مجروح شده بودند، جان باخته‌اند.

در اطلاعیه‌ این نهاد، هویت افراد جان‌باخته، «سید مرتضی کریمی» و «حسین عابدی» عنوان شده است.

عصر یکشنبه، 4 مهر 1400، خبرگزاری «فارس» نزدیک به سپاه پاسداران ایران گزارش داد که در پی وقوع آتش‌سوزی در یکی از مراکز سپاه در غرب تهران، سه تن از کارکنان این نهاد مجروح و به مراکز درمانی منتقل شدند.

آتش‌سوزی در مراکز امنیتی، هسته‌ای و نظامی ایران مسبوق به سابقه است. مقامات ایران همواره «اسرائيل» را به دست داشتن این آتش‌سوزی‌ها متهم کرده‌اند اما این‌بار تاکنون هیچ واکنشی علیه این کشور صورت نگرفته است.

حوادث مشابه

در سال‌های اخیر ایران شاهد حوادث مشابه فراوانی در تاسیسات اتمی و نظامی خود بوده که آنها را به کشورهای خارجی‌ به‌ویژه اسرائیل منتسب کرده است.

در آخرین حوادث از این دست، تاسیسات اتمی نطنز در کمتر از یک سال دو بار دچار حادثه شد.

در تیر 99 انفجار و آتش‌سوزی بزرگی در این تاسیسات رخ داد که خسارات قابل توجهی بر جای گذاشت، و باعث کاهش سرعت غنی‌سازی اورانیوم ایران شد. مقامات ایرانی اعلام کردند که این انفجار در اثر عملیات خرابکارانه اتفاق افتاده است، و گفتند که به موقع دلیل انفجار را فاش می‌کنند.

انفجار دوم در فروردین 1400 اتفاق افتاد، که باعث قطع کلی برق سایت هسته‌ای نطنز و از دور خارج شدن هزاران سانتریفیوژ نسل اول و توقف غنی‌سازی اورانیوم در ایران شد.

این حوادث و حوادث مشابه دیگر باعث شد محسن رضایی، دبیر پیشین مجمع تشخیص مصلحت نظام از وجود «آلودگی امنیتی» در سازمان‌های اطلاعاتی ایران نام ببرد و خواستار پاکسازی نهادهای امنیتی در جمهوری اسلامی شد.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری اسبق ایران هم در پی این حوادث و ترور محسن فخری‌زاده، مسئول اول برنامه تسلیحات اتمی ایران، با متهم کردن رئیس میز اسرائیل در وزارت اطلاعات به جاسوسی برای تل‌ آویو و انتقاد از کارایی دستگاه‌های امنیتی کشور، آنها را به حیف و میل هزاران میلیارد تومان متهم کرد.

یوسی کوهن، رئیس سابق موساد، نیز در مصاحبه با شبکه 12 تلویزیون اسرائیل در اظهاراتی بی‌سابقه از چگونگی انجام برخی عملیات‌ها در تاسیسات اتمی و نظامی ایران پرده برداشت و با خطاب قراردادن مقامات جمهوری اسلامی، گفت: «دوستان عزیز، اول این‌که ما در میان شما نفوذ کرده‌ایم، دوم این‌که ما شما را تحت نظر داریم و سوم این‌که دوران پنهان‌کردن دروغ‌ها تمام شده است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم