زخمی‌شدن ده‌ها زائر ایرانی بر اثر ازدحام در مرز شلمچه

هزاران ایرانی هر ساله برای شرکت در مراسم پیاده‌روی اربعین به عراق می‌روند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

رسانه‌های ایران از مجروح شدن نزدیک به 40 زائر اربعین در مرز شلمچه میان ایران و عراق خبر دادند. این زائران روز شنبه در پی ازدحام و فشار جمعیت در گذرگاه مرزی شلمچه که منجر به شکسته شدن دروازه ورودی شد، مجروح شدند.

مطابق گزارش‌ها، پس از ساعت‌ها درگیری با مرزبانان عراقی، در نهایت با موافقت دولت بغداد، حدود پنج هزار زائر ایرانی بدون اخذ روادید و انجام تست کرونا، وارد خاک عراق شدند.

رسانه‌های ایران اوضاع شلمچه را «بحرانی» و «نگران‌کننده» توصیف کرده‌اند.

از سوی دیگر خبرگزاری «تسنیم»‌، به نقل از «میدل ایست نیوز» اعلام کرد که گذرگاه مرزی شلمچه به صورت موقت به روی زائران اربعین باز شده است.

هزاران زائر ایرانی هر ساله در آستانه مراسم دینی اربعین حسینی، این کشور را به مقصد عراق ترک می‌کنند. طبق آماری که «پایگاه اطلاع‌رسانی حج» ارائه داده است، سه میلیون و 80 هزار زائر ایرانی در سال 1398 در مراسم اربعین شرکت کردند. مقامات ایرانی می‌گویند این عدد در سال 99 به‌دلیل همه‌گیری کرونا به صفر رسیده بود.

اما امسال به‌رغم هشدار مقام‌های بهداشتی و رشد 25 درصدی موارد بستری بر اثر کرونا، هزاران زائر ایرانی به سمت مرز شلمچه حرکت کردند.

از سوی دیگر عراق نیز تنها با ورود 60 هزار ایرانی با شرایط خاص از طریق مرز هوایی موافقت کرده است اما شایعات شکل گرفته مبنی بر باز بودن مرزهای زمینی، باعث هجوم زائران به سامانه مرزی در شلمچه شده است.

پایگاه «انتخاب» خبر داده که به‌دلیل عدم آمادگی برای استقبال از این جمعیت چندهزار نفری، وضعیت رفاهی و بهداشتی وخیم گزارش شده است. به گزارش انتخاب 40 نفر در ازدحام شکل گرفته پشت ورودی اول پایانه مرزی شلمچه زخمی شد‌ه‌اند.

ناظران نسبت به وضعیت نامناسب بهداشتی، نبود امکانات رفاهی و گسترش ویروس کرونا هشدار داده‌اند.

رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی ایران در مصاحبه‌ای با خبرگزاری صدا و سیما از برنامه‌ریزی برای بازگشت 25 هزار نفر از زائران به ایران خبر داد.

قاسمی با اشاره به مهیا بودن مرزهای زمینی و هوایی برای بازگشت این زائران، عنوان کرد که طبق توافق‌های صورت گرفته، از این زائران تست پی سی آر گرفته نمی‌شود و به صورت «چشمی» از آن‌ها تست گرفته خواهد شد. او توضیحی درباره «تست چشمی» نداد.

بر اساس آمار‌های رسمی، در روز گذشته، بیش از ده‌هزار مورد جدید ابتلا به کرونا در ایران ثبت شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم