وزیر خارجه ایران : برجام تنها یک کاتالیزور است

مقامات ایران اعلام کرده‌اند که برجام دیگر برای این کشور در اولویت نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران با ضروری ندانستن مذاکرات وین، اعلام کرد در صورت به نتیجه رسیدن این مذاکرات، برجام تنها یک «کاتالیزور» برای سرعت‌دادن به روابط و پیشرفت‌های اقتصادی این کشور است.

امیرعبداللهیان، پس از پایان سفر نیویورک و بازگشت به ایران، یک‌شنبه، 26 سپتامبر در جمع خبرنگاران گفت که نمی‌خواهد «کشور را به مذاکرات وین گره بزند» و آن را «خط قرمز دولت رئیسی» معرفی کرد.

Advertisement

او با هدف قرار‌دادن توسعه روابط اقتصادی و پیشرفت در شاخصه‌های آن و آنچه «عملکرد پارادوکسیکال» دولت جو بایدن عنوان کرد، گفت: «پیام‌های متعارض آمریکایی‌ها که از کانال‌های رسانه‌ای و دیپلماتیک به ما منتقل می‌شود، ملاک تصمیم‌گیری نهایی ما نخواهد بود.»

او افزود: «ما بر مبنای رفتار عملی آمریکایی‌ها قضاوت خواهیم کرد.»

امیرعبداللهیان با توصیف دولت جدید ابراهیم رئیسی به دولتی «عملگرا» از بازگشت در «اولین فرصت» به میز مذاکرات وین خبر داد.

وزیر خارجه ایران، پیش‌تر در مصاحبه‌ با خبرگزاری «فارس» گفته بود: «جلسات زیادی داشته‌ایم و پنجره دیپلماسی و مذاکرات را باز نگه می‌داریم. ما به‌زودی به مذاکرات باز خواهیم گشت.»

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به این اظهارات گفته بود که منظور ایرانی‌ها را «از به زودی» نمی‌داند.

پس از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای و کاهش شدید تعهدات برجامی ایران، مذاکرات جدیدی در ماه آوریل گذشته میان تهران و کشورهای حاضر در برجام با حضور غیر مستقیم آمریکا آغاز شد.

این مذاکرات پس از انجام 6 دور با روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، در 20 ژوئن متوقف شد و تاکنون تاریخ جدیدی برای از سرگیری آن تعیین نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم