.
.
.

کاهش سرعت اینترنت در ایران شغل 11 میلیون کاربر را به خطر انداخته است

رهبر جمهوری اسلامی بارها خواستار مقابله با فضای مجازی و کنترل آن شده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران، 11 میلیون نفر در این کشور از طریق رسانه‌های اجتماعی کسب درآمد می‌کنند و طرح‌هایی همچون «صیانت از حقوق کاربران» می‌تواند منبع درآمد این افراد را تهدید کند.

وبگاه «تجارت نیوز» با انتشار گزارش مرکز آمار ایران، آورده که 83 درصد این افراد، از رسانه اینستاگرام برای فروش و بازاریابی محصولات و یا ارائه خدمات خود استفاده می‌کنند.

این در حالی است که بنابر آمار مرکز پژوهش‌های مجلس ایران، نرخ بیکاری در این کشور 24 درصد است. اگرچه بسیاری این آمار را بیش از این عدد می‌دانند اما بر اساس پژوهش مجلس، این تنها شمار کسانی است که در جستجوی کار هستند و بیکارانی که در جستجوی کار نیستند، شامل این آمار نمی‌شوند.

تجارت‌نیوز همچنین به نقل از عادل طالبی، یک کارشناس حوزه فناوری و اطلاعات خبر داده است که دسترسی کاربران ایرانی به رسانه‌های فیلتر شده مانند تلگرام و توییتر در چند روز اخیر سخت‌تر شده و سِرور بسیاری از فیلترشکن‌ها در حال مسدودشدن است.

طالبی به تجارت‌نیوز گفته است: «این اقدامات در حال حاضر قانونی شمرده می‌شود.»

اشاره او به زمینه‌سازی جهت عملیاتی کردن اینترنت ملی و یا به تعبیر مجلس ایران، «طرح صیانت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» است که تابستان امسال در مجلس ایران تصویب شد.

منتقدان، این طرح را عامل تعطیلی «کسب و کارهای اینترنتی» می‌دانند و با اشاره به آمار کمتر از 5 درصدی افرادی که از پیام‌رسان‌های داخلی استفاده می‌کنند، تاکید دارند ایران بستر و زیرساخت لازم برای جایگزینی اینترنت جهانی را ندارد.

کارشناسان با توجه به نرخ بالای بیکاری و عدم توان دولت در اشتغال‌زایی نسبت به عواقب نابودی 300 هزار کسب و کار اینترنتی هشدار داده‌اند.

بنابر آمار، بیش از سه میلیارد فقره معامله تجارت الکترونیکی در ایران در سال 1399 صورت گرفته است.

پیش تر نیز در سال 96 با فیلتر شدن تلگرام در ایران، ضربه بزرگی به کسب و کارهای اینترنتی وارد شد. در آن سال حدود 600 هزار کانال ایرانی در تلگرام فعال بود که بیش از 40 درصد آن، فروشگاه‌های مجازی بودند. به‌رغم فیلتر شدن تلگرام، هم‌اکنون 43 درصد کسب و کارهای ایرانی در این شبکه مجازی مشغول به فعالیت هستند.

نهادهای ناظر حقوق بشر و آزادی بیان در ایران نسبت به اجرای طرح صیانت از فضای مجازی هشدار داده‌اند. سازمان گزارشگران بدون مرز، این طرح را برگرفته از سیاست‌های سانسور در چین دانسته و هدف آن را مسدودسازی کامل رسانه‌های اجتماعی و اینترنت جهانی می‌داند.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی بارها فضای مجازی را «ول»، «رها» و «بی‌قید و بند» عنوان کرده بود. یکی از نمایندگان مجلس ایران ماه گذشته اطلاع داد که اظهارات خامنه‌ای باعث شکل‌گیری این طرح در مجلس شد.