کاهش 99 درصدی صادرات نفت ایران به چین

تحریم‌های نفتی واشینگتن علیه تهران، جذابیت خرید نفت ارزان ایران برای چین را کاهش داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اتاق بازرگانی ایران از کاهش 99 درصدی صادرات نفت این کشور به چین خبر داد.

وبگاه «تجارت‌نیوز» در گزارشی مبتنی بر آمارهای اتاق بازرگانی ایران، با برآورد کاهش 99 درصدی صادرات نفت این کشور به چین، نوشت که چینی‌ها دیگر به خرید نفت ایران علاقه‌ای ندارند.

بر اساس این گزارش، صادرات نفت ایران به چین در هفت ماه اول سال 2021 ارزشی معادل 11 میلیون دلار داشته است. با توجه به میانگین 50 دلاری قیمت هر بشکه‌ نفت، صادرات نفت ایران به چین حدود 31 هزار بشکه‌ برآورد می‌شود.

رویترز پیش‌تر در گزارشی، سهم صادرات نفت ایران تا پایان ماه مارس سال جاری را حدود یک میلیون بشکه در روز تخمین زده بود.

کاهش چشمگیر فروش نفت ایران در صورتی است که «خبرگزاری فارس» خبر داده بود که چین، نفت ایران را با تخفیفی 4 تا 6 دلاری نسبت به نفت برنت خریداری می‌کند.

پکن که بر اساس برآورد «موسسه تحقیقاتی نفتی ریفینیتو»، در ماه مارس تنها 27 میلیون بشکه در ماه واردات داشته، بر اساس گزارش رویترز در ماه جاری این عدد را به 41 میلیون بشکه در ماه افزایش داده است. این رشد چشمگیر در میزان واردات نفت و کاهش چشمگیر در خرید نفت از ایران، سهم تهران از بازار چین را به کمتر از یک درصد کاهش داده است.

ایران در سال 2018 حدود 9 میلیارد دلار نفت به چین فروخته است، چنانچه وضعیت فعلی ادامه پیدا کند، تهران در سال 2021، تنها قادر به فروش 19 میلیون دلار نفت به چین خواهد بود.

کاهش چشمگیر خرید نفت ایران توسط چین، با امضای «برنامه 25 ساله همکاری‌های مشترک» میان دو کشور همزمان شد.

مفاد این سند همکاری منتشر نشده است اما منتقدان آن را سندی بر خلاف منافع ملی ایران می‌‎دانند.

رضا حاج آقامیری، عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران در این باره به تجارت‌نیوز گفت: «کاهش صادرات ما به چین با وجود امضای قرارداد 25 ساله بسیار دور از انتظار بود. متاسفانه محتویات این قرارداد هنوز هم منتشر نشده است.»

آمریکا در سال 2018 به دنبال خروج از توافق هسته‌ای با ایران و بازگرداندن تحریم‌ها علیه تهران با اتخاذ راهبرد «فشار حداکثری» بر این کشور آن را از منبع اصلی درآمدهای نفتی محروم کرد.

بر اساس تحریم‌های آمریکا، ایران از هرگونه تجارت محصولات نفت و پتروشیمی ممنوع شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید