تجمعات گسترده معلمان در ایران همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید

معلمان خواستار اجرای طرح رتبه‌بندی و همسان‌سازی حقوق و توقف پرونده‌سازی علیه فعالان صنفی شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید در ایران، حدود 30 شهر این کشور شاهد تجمع اعتراض‌آمیز معلمان در رابطه با اجرای نظام رتبه‌بندی و همسان‌سازی حقوق آنها بوده است.

معلمان شنبه 3 مهر در استان‌های خوزستان، کرمانشاه، فارس، تهران، مازندران، خراسان شمالی و چندین استان دیگر با سر دادن شعارهای «رتبه‌بندی اجرا نشه، کلاس‌ها تعطیل میشه»، «گوشی و تبلت ما حریم شخصی ماست»، «معلم داد بزن، حقت را فریاد بزن» مقابل ادارات آموزش‌وپرورش تجمع کردند.

پیش از این شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران با انتشار بیانیه‌ای از معلمان سراسر کشور خواسته بود شنبه 3 مهر برای دادخواهی حقوق از دست رفته‌ خود دست به تجمع بزنند.

این شورا مهمترین مطالبات فرهنگیان را اجرای نظام رتبه‌بندی بر اساس 80 درصد حقوق هیئت علمی دانشگاه‌ها، همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، اجرای کامل و بدون تبعیض فوق‌العاده ‌ویژه برای تمام فرهنگیان، پرداخت حقوق بازنشستگی، توجه ویژه به درخواست‌ کارنامه سبزها و ایجاد امنیت شغلی نیروهای خرید خدماتی عنوان کرده بود.

طبق بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های معلمان، ایجاد بستری امن برای بازگشایی مدارس در اوضاع کرونا، توقف پولی و خصوصی‌سازی آموزش، توقف پرونده‌سازی علیه فعالان صنفی، آزادی معلمان زندانی و بازگشت به کار معلمان اخراجی از دیگر خواسته‌های معلم عنوان شده است.

تجمعات اعتراضی معلمان در حالی برگزار شد که ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران در روز اول افتتاح سال جدید تحصیلی از حفظ شان معلمان و توجه به حل مشکلات اقتصادی و معیشتی آنها سخن گفت.

اعتراض سراسری معلمان در ایران
اعتراض سراسری معلمان در ایران

لایحه رتبه‌بندی که یکی از مهمترین خواسته‌های معلمان ایران است از اسفند سال گذشته در مجلس بررسی و کلیات آن خرداد امسال تصویب شد اما به‌دلیل بحث‌های بودجه‌ای و نبود اولویت، تاکنون جزئیات آن به تصویب نرسیده است.

بر اساس این لایحه، معلمان در پنج گروه معلم پایه، معلم ارشد، معلم خبره، معلم سرآمد و استاد معلم رتبه‌بندی شده و آیین‌نامه ارزیابی معلمان و تعیین رتبه آن‌ها توسط دولت تهیه خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم