نرخ تورم در ایران به 45.8 درصد افزایش یافت

رئیس کمیته امداد در ایران اعلام کرده که خط فقر در ایران 10 میلیون تومان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مرکز آمار ایران اعلام کرد که نرخ «تورم سالانه» شهریور 1400 برای خانوارهای کشور به 45.8 درصد رسیده که نسبت به ماه قبل 0.6 درصد افزایش نشان می‌دهد.

خبرگزاری «مهر»، پنج‌شنبه 1 مهر، با اعلام این خبر به نقل از مرکز آمار ایران گزارش داد که نرخ «تورم نقطه‌ای» نیز در شهریور 1400 به عدد 43.7 درصد رسیده است.

این بدان معنا است که خانوارهای ایرانی به طور میانگین 43.7 درصد بیشتر از شهریور 1399 برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

مرکز آمار ایران همچنین آورده که نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب 45.1 درصد و 49.7 درصد است که برای خانوارهای شهری 0.6 درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی یک درصد افزایش داشته است.

سوءتغذیه در ایران

پیشتر وبگاه «تجارت نیوز» در گزارشی نوشت که افزایش قیمت‌های ضروری و کاهش قدرت خرید مردم، شرایط اقتصادی ایران را به جایی رسانده است که اکنون هفت دهک جامعه توانایی تامین کالری مورد نیاز خود را ندارند.

در این گزارش آمده: «مساله این نیست که مردم مصرف کالاهای اساسی را کاهش داده‌اند. اتفاق مهم این است که آنها جایگزینی برای این مواد غذایی نداشته‌اند. یعنی بخشی از مصرف مواد غذایی را حذف کرده‌اند. اما چیزی جایگزین این مواد نشده است.»

براساس گزارشی که مرکز پژوهش‌های مجلس ایران منتشر کرده، در سال 97 تنها سه دهک بالایی جامعه توانسته‌اند کالری موردنیاز روزانه خود را دریافت کنند. به عبارت دیگر هفت دهک جامعه، کمتر از استاندارد اعلام شده وزارت بهداشت ایران کالری مصرف کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌های مرکز آمار ایران، در مرداد امسال نسبت به سال گذشته متوسط قیمت گوشت گاو یا گوساله حدود 58 درصد، گوشت گوسفندی 34 درصد و برنج ایرانی حدود 43 درصد افزایش داشته است.

همچنین در گروه لبنیات، شیر پاستوریزه بیش از 68 درصد، دوغ حدود 60 درصد و خامه نیز بیش از 86 درصد افزایش قیمت داشته‌اند.

اعتراض به وضعیت معیشت

همزمان بیشتر شهرهای ایران شاهد اعتراض اصناف و کارکنان دولت نسبت به گرانی، عدم پرداخت به موقعه حقوق و بی‌عدالتی در پرداخت حقوق و مستحقات است.

در همین رابطه تشکل صنفی فرهنگیان ایران پنج‌شنبه طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «خانواده‌ها توانایی پرداخت شهریه مدارس، فراهم کردن وسایل و ابزار آموزش مجازی را ندارند و تدریس مجازی بسیار ناکارآمد بوده و تامین‌کننده اهداف آموزشی و پرورشی نیست.»

علی خدایی، رئیس «گروه کارگری کمیته دستمزد شورای عالی» نیز اعلام کرد که دستمزد کارگران ایرانی تنها حدود 36-37 درصد از هزینه‌های خانوار را تحت پوشش قرار می‌دهد.

او با استناد به تحقیقات صورت گرفته توسط فرامرز توفیقی، رئیس کمیته دستمزد مجلس ایران، اظهار کرد که دستمزد چهار میلیون تومانی کارگران، تنها برای 10 روز می‌تواند هزینه‌های یک خانواده را تحت پوشش قرار دهد.

پیشتر مرتضی بختیاری، رئیس «کمیته امداد» گفته بود که خط فقر در ایران 10 میلیون تومان است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم