امیرعبداللهیان: آماده بازگشت به مذاکرات هستیم اما برجام مزیتی برای ما نداشته است

امیرعبداللهیان تصریح کرده که دولت جدید ایران در حال بررسی سابقه مذاکرات اتمی است و به‌زودی به مذاکرات باز خواهد گشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران با بیان این که دولت جدید در حال ارزیابی گفت‌وگوهای دولت قبلی ایران در مذاکرات اتمی است، تصریح کرد، تهران سال‌هاست هیچ مزیتی از برجام به دست نیاورده است.

به گزارش خبرگزاری «فارس»، امیرعبداللهیان، جمعه، 2 مهر، درباره ازسرگیری مذاکرات اتمی وین گفت: «ایران آماده است به‌زودی مذاکرات احیای برجام را از سر بگیرد، اما دولت بایدن با عدم لغو تحریم‌های اقتصادی و اعمال تحریم‌های جدید علیه تهران، نشانه منفی ارسال کرده است.»

وزیر خارجه ایران با اشاره به این‌که دولت ابراهیم رئیسی در حال «ارزیابی» شرایط است، گفت: «جلسات زیادی داشته‌ایم و پنجره دیپلماسی و مذاکرات را باز نگه می‌داریم. ما به زودی به مذاکرات باز خواهیم گشت.»

موضع آمریکا

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، پنج‌شنبه گفته بود که «ما به طور کامل آماده بازگشت به وین و ازسرگیری گفت‌وگوها هستیم، ولی هنوز توافقی با ایران برای بازگشت به مذاکرات نداریم.»

بلینکن، در واکنش به سخنان مقامات دولت رئیسی مبنی بر آمادگی تهران برای از سرگیری مجدد مذاکرات اتمی گفت: «پرسش این است که آیا ایران آماده انجام چنین کاری هست و اگر هست در چه زمانی.»

دیدار با بورل

امیرعبداللهیان، چهارشنبه هم اعلام کرده بود، تهران خواستار ازسرگیری مذاکرات اتمی وین بوده که از ژوئن گذشته متوقف شده است.

او در دیدار با جورپ بورل، مسئول سیاست خارجی اروپا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل نیز بدون اعلام دقیق از سرگیری مذاکرات، اظهار داشت که دولت جدید ایران با بررسی دقیق سابقه مذاکرات اتمی وین، به این مذاکرات باز خواهد گشت.

«خروج برجام از اولویت نظام»

با این حال فداحسین مالکی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران شامگاه پنج‌شنبه خاطر نشان کرد که «اولویت دولت سیزدهم برجام نیست و این پرونده از اولویت اول نظام خارج شده است».

این نماینده مجلس گفت که هنوز تیم مذاکره کننده مشخص نشده اما پرونده در دست دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران است و احتمال دارد که یکی از معاونین وزارت خارجه در راس این تیم قرار بگیرد، اما مدیریت پرونده هسته‌ای در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی انجام می‌شود.

از سویی، وب‌سایت «آکسیوس»، چهارشنبه، 22 سپتامبر، به نقل از دو مقام ارشد اسرائیلی نوشت که یک گروه مشترک آمریکایی اسرائیلی به‌دنبال احتمال عدم موفقیت مذاکرات هسته‌ای ایران، با هدف یافتن «طرحی جایگزین»، هفته گذشته از طریق «ویدئوکنفرانس» اولین جلسه خود را برگزار کردند تا چنان‌چه مذاکرات اتمی وین به زودی ازسرگرفته نشود، ایالات متحده تحریم‌های بیشتری علیه ایران وضع کند.

پس از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای و کاهش شدید تعهدات برجامی ایران، مذاکرات جدیدی در ماه آوریل گذشته میان تهران و کشورهای حاضر در برجام با حضور غیر مستقیم آمریکا آغاز شد.

این مذاکرات پس از انجام 6 دور با روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، در 20 ژوئن متوقف شد و تاکنون تاریخ جدیدی برای از سرگیری آن تعیین نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم