اروپا: ایران آمادگی دارد به زودی به مذاکرات هسته‌ای بازگردد

اتحادیه عرب: نگرانی‌های کشورهای عربی درباره برنامه هسته‌ای ایران باید با جدیت مورد توجه قرار گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در حالی که ترکیب تیم مذاکره‌کنندگان هسته‌ای دولت رئیسی و زمان از سرگیری مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی همچنان نامعلوم است جوزپ بورل، وزیر خارجه اتحادیه اروپا اعلام کرد که تهران برای از سرگیری مذاکرات درباره برنامه هسته‌ای آن در آینده‌ای نزدیک اعلام آمادگی کرده است.

جوزپ بورل، چهارشنبه، 22 سپتامبر در بیانیه‌ای که از سوی دفتر او در بروکسل و در پی دیدار او با حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه ایران در نیویورک، منتشر شده است گفت که وزیر خارجه ایران بر قصد خود برای از سرگیری مذاکرات در آینده‌ای نزدیک، تاکید کرده است.

Advertisement

نگرانی از برنامه هسته‌ای ایران

این مقام دیپلماتیک اروپایی توضیح داد که او در حضور عبداللهیان «بر ضرورت همکاری کامل ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای حل کردن مسائل حل‌نشده به عنوان اولویت تاکید کرده است.»

بورل همچنین مجددا در برابر وزیر خارجه ایران درباره روند کل برنامه هسته‌ای ایران ابراز نگرانی کرد.

در همین راستا شامگاه چهارشنبه، احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب در گفت‌وگوی مجازی با اعضای شورای امنیت سازمان ملل بر ضرورت توجه جدی به نگرانی‌های کشورهای عربی درباره برنامه هسته‌ای ایران تاکید کرد.

این در حالی است که در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، فشارهای غربی بر دولت ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای در اسرع وقت، تشدید شده است.

شایان ذکر است از ماه آوریل گذشته مذاکراتی در وین میان ایران و 5 قدرت جهانی امضا کننده توافق هسته‌ای 2015 یعنی آلمان، چین، فرانسه، بریتانیا و روسیه با هدف بازگرداندن ایالات متحده به توافق پس از خروج دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آن کشور از این توافق در مه 2018، و همچنین ملزم کردن تهران به پایبندی به همه تعهدات بین‌المللی آن به موجب این توافق آغاز شد اما پس از انجام 6 دور، این مذاکرات در ماه ژوئن با روی کار آمدن رئیسی معلق ماند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم