وعده رئیسی برای پرداخت مطالبات فرهنگیان؛ معلمان همچنان در انتظار اجرای طرح رتبه‌بندی

مقامات ایران می‌گویند بودجه کافی برای اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان را ندارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران در جلسه امروز هیئت دولت، خطاب به سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفت که پرداخت مطالبات معوقه از جمله حق‌الزحمه معلمان را در دستور کار قرار دهد.

اظهارات رئیسی درحالی مطرح شده است که رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه 1400 درباره لایحه رتبه بندی معلمان می‌گوید برای اجرایی کردن این لایحه حدود 60 هزار میلیارد اعتبار مالی نیاز است که البته پیش بینی دولت از اعتبارات مورد نیاز بیش از اینها است.

Advertisement

به گفته سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه 1400، در صورت قرار گرفتن لایحه رتبه بندی در دستور کار جلسات آتی مجلس و تصویب احتمالی آن، اجرای این لایحه به احتمال زیاد به سال آینده موکول خواهد شد.

تجمع معلمان سراسر ایران

به‌دنبال فراخوان تجمع شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، معلمان در روزهای گذشته چندین استان ایران تجمع‌های اعتراضی برگزار کردند.

در بیانیه تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران آمده است: «خانواده‌ها توانایی پرداخت شهریه مدارس، فراهم کردن وسایل و ابزار آموزش مجازی را ندارند و تدریس مجازی بسیار ناکارآمد بوده و تأمین‌کننده اهداف آموزشی و پرورشی نیست.»

همچنین این بیانیه می‌افزاید که با توجه به کمبود امکانات و زیرساخت‌های ضروری آموزشی در ایران «30 درصد از دانش‌آموزان ترک تحصیل کرده‌اند.»

برگزار کنندگان این تجمعات اعلام کردند که هدف آن‌ها آزادی معلمان زندانی، اجرای قانون رتبه‌بندی، همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، تهیه گوشی تلفن همراه برای دانش‌آموزان و معلمان، اختصاص هر نیمکت به یک دانش‌آموز، توزیع روزانه ماسک و الکل برای دانش‌آموزان، رسیدگی به مطالبات «کارنامه‌سبزها» و خرید خدمات آموزشی نهضت سوادآموزی و مربیان پیش‌دبستانی است.

برخی از معلمان در تجمعات با شعار های «گوشی و تبلت ما حریم شخصی ماست»، «حقوق معلمان با تورم و گرانی افسارگسیخته هم‌خوانی ندارد» مقابل ساختمان آموزش و پرورش شهرها تجمع کردند.

اجرای طرح رتبه‌بندی به میزان 80 درصد هیئت علمی از جمله مطالبات اصلی معلمان در روزهای گذشته بود.

طرح رتبه‌بندی معلمان از جمله طرح‌هایی است که از ده سال قبل پیشنهاد شد اما هیچگاه در ایران اجرا نشد. مطابق این طرح، قرار بود حقوق معلمان بر اساس سطح کیفی کار آنها تعیین شود.

مخالفان اجرایی شدن این طرح می‌گویند با توجه به حقوق پایین معلمان در ایران، قبل از رتبه‌بندی آن‌ها ابتدا باید افزایش کلی حقوق همه معلمان در دستور کار قرار بگیرد.

مطابق لایحه رتبه‌بندی معلمان که در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ایران به تصویب رسیده، حقوق معلمان باید 80 درصد حقوق اساتید دانشگاه باشد. اما مقامات ایران می‌گویند بودجه کافی برای اجرای چنین طرحی ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم