مرگ پر ابهام شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری

نوید افکاری، یک ماه و نیم پس از شرکت در تظاهرات ضد رژیم مرداد 97، بازداشت و در شهریور 1399 اعدام شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یک نهاد حقوق بشری در ایران از مرگ پر ابهام شاهین ناصری، یکی از شاهدان شکنجه نوید افکاری که در زندان تهران بزرگ محبوس بود خبر داد.

به گزارش «سازمان حقوق بشر ایران»؛ منابع آگاه مرگ شاهین ناصری، زندانی جرایم غیرسیاسی زندان تهران بزرگ که از چندی پیش به سلول انفرادی منتقل شده بود، را تایید کردند.

برادر او نیز ضمن تایید این خبر گفت: «دوستانش خبر کشته شدن وی در سلول انفرادی را به ما دادند. ولی هنوز هیچ مسئولی با ما تماس نگرفته است».

پیشتر شاهین ناصری پس از اینکه درخصوص شکنجه نوید افکاری، شهادت داده بود، به زندان تهران بزرگ تبعید شد و از مدتی پیش نیز در سلول انفرادی به‌سر می‌برد.

یک منبع مطلع در این خصوص به «سازمان حقوق بشر ایران» گفت: «من جسد شاهین ناصری را در بهداری زندان دیدم. وی بارها در خصوص شکنجه شدن نوید افکاری و اعتراف اجباری وی اطلاع رسانی کرده بود. درباره اینکه شاهد شکنجه نوید افکاری بود و بارها به همین دلیل به سلول انفرادی منتقل شده بود. چندی پیش که مصادف با سالگرد اعدام نوید افکاری بود، وی را از بند به مکان نامعلومی منتقل کردند و ما فکر می‌کردیم که به بند ۲۰۹ اوین منتقل شده. ولی امروز فهمیدیم که در سلول‌های انفرادی زندان تهران بزرگ بوده تا از تماس تلفنی محروم باشد و نتواند با خبرگزاری‌ها مصاحبه کند.»

در همین رابطه بابک پاک‌نیا، وکیل شاهین ناصری، در صفحه توئیتر خود نوشته است که «آقای ناصری روز دوشنبه سه بار از تلفنی که شماره‌ آن مربوط به تلفن زندان تهران بزرگ بود با او تماس گرفته و از او خواسته بود وکالتش را برعهده بگیرد. اگرچه در روز سه‌شنبه هیچ تماسی از طرف آقای ناصری گرفته نشده است، اما خبر فوت او را نمی‌تواند تایید یا تکذیب کند.»

وی در بخشی از سخنانش گفت: «احتمال دارد سازمان زندان‌ها بخواهد مرگ وی را خودکشی اعلام کند. ولی آقای ناصری نه فرد افسرده‌ای بود و نه فردی که مشکل روحی داشته باشد که بخواهد خودکشی کند. زن و بچه دار بود و به آینده‌اش امیدوار بود. هیچ بیماری خاصی هم نداشت که بخواهد بخاطر بیماری فوت کند».

شاهین ناصری که کارشناس بازرگانی بود، در برگه «تحقیق از شاهد» جزئیات روزی را توصیف کرده که نوید افکاری را در شیراز «هنگام شکنجه» دیده است.
بر اساس این چهار ورق شهادت‌نامه، شاهین ناصری می‌گوید هنگامی که در اداره آگاهی شیراز بوده صدای فریاد نوید افکاری را شنیده و صحنه کتک خوردن او به دست دو مامور لباس شخصی را به چشم دیده است.

اظهارات مکتوب شاهین ناصری

او در بخشی از اظهارات مکتوب خود در رابطه با شکنجه نوید افکاری نوشته است «آقایی که بالای سر وی [نوید] بود می‌گفت هرچه من می‌گویم درست است و اسم او را نمی‌دانم و فکر کنم فردی چشم رنگی با صورت سرخ و سفید و با سرشانه‌های پر و موهایی که فکر کنم کاشته بود و یا رو به بالا شانه کرده بود و دست نوید روی سرش بود، او چهار تا ضربه به دست نوید کوبید و فحاشی ناموسی می‌کرد و با فحش ناموسی می‌گفت اینکه من می‌گویم درست است. نوید به بغل روی زمین خوابیده بود و دستش روی سرش بود و التماس می‌کرد که کتکش نزنند. بعد که وارد بازداشتگاه آمدیم نوید را دیدم و دستش باد کرده بود و داغون شده بود. نوید گفت سروان عباسی دست من را شکسته است. من تقریبا دو ماهی که در آگاهی بودم شاهد زجر و ناراحتی نوید بابت شکستگی دست وی بودم. علاوه بر اینکه خودم ضربه به دست او را دیدم.»

برادران افکاری
برادران افکاری

نوید و وحید افکاری، 26 شهریورماه 1397 و حبیب افکاری 22 آذر 1397 در رابطه با اعتراضات سراسری مرداد 97 بازداشت شدند. آنها در جریان بازجویی‌ها برای اخذ اعتراف بارها مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار گرفته‌اند.

این شهروندان توسط دادگاه انقلاب و دادگاه کیفری شیراز مورد محاکمه قرار گرفتند و نوید افکاری به 2 بار اعدام، 6 سال و 6 ماه حبس و 74 ضربه شلاق، وحید افکاری به 54 سال و 6 ماه حبس و 74 ضربه شلاق، حبیب افکاری به 27 سال و 3 ماه حبس و 74 ضربه شلاق محکوم شده‌اند.

نوید افکاری، 22 شهریور 1399 اعدام شد و وحید و حبیب افکاری، در سلول‌های انفرادی زیرزمین زندان عادل آباد نگهداری می‌شوند. به گفته وکیل و خانواده این زندانیان، آنها از حق تماس و درمان محروم هستند، و به تازگی نیز «دو سال تبعید به یکی از شهرهای شمال شرق ایران» به حکم زندان وحید افکاری افزوده شده است.

علاوه بر این، حسین افکاری،‌ پدر این خانواده به‌دلیل پیگیری شکایات مربوط به شکنجه شدن پسرانش، به «توهین و افترا به مقام قضایی» متهم شده و دادگاه برای او «یک سال حکم حبس و 74 ضربه شلاق» صادر کرد که در دادگاه تجدیدنظر این حکم نقض شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم