.
.
.

بحران کرونا در ایران از زبان وزیر بهداشت؛ «اوضاع بسیار خراب است»

عین‌اللهی آمار مبتلایان و مرگ و میر روزانه بیماران کرونایی در ایران را «فاجعه» خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت ایران با اشاره به وضعیت کرونا در ایران در جلسه کمیته کشوری علمی کووید-19، گفت: «فکر نکنید همه جا مانند مسیح دانشوری و بقیه‌الله و ... است. همه جای کشور اینگونه نیست، بلکه به سادگی افراد را اینتوبه می‌کنند. من 9 استان را رفتم و تمام آی‌سی‌یو‌های آن را دیده‌ام. اوضاع بسیار خراب است.»

وزیر بهداشت ایران در این جلسه آمار مرگ و میر روزانه بیماران کرونایی در این کشور را «فاجعه» خوانده است. به گزارش «ایسنا»، بهرام عین‌اللهی در این نشست با بیان اینکه در برخی استان‌ها، میزان ابتلا به کرونا بالاست و میزان مرگ و میر پایین است، گفت: «در آن استان اولا بیمارستان‌ها را به خوبی توزیع نکردند و همه بیمارستان‌ها را درگیر کرونا کردند. کیفیت کار و میزان اکسیژن پایین بوده و... و؛ و همین دلایل منجر به مرگ و میر بالا در آن استان شده است.»

وزیر بهداشت ایران در حالی از واکسینه شدن بیش از 50 درصد از شهروندان گفته است که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، واکسینه کردن شهروندان در زمان پیک امری اشتباه است و اینکار منجر به افزایش شمار بیماران کرونایی می‌شود.

علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران می‌گوید 12 درصد از گروه‌های سنی بالای 65 سال در تهران هنوز واکسن نزده‌اند.

از طرفی، مسعود پزشکیان، عضو کمیسیون بهداشت مجلس ایران نیز گفته است که در دولت رئیسی سفارش خرید واکسن صورت نگرفته است. او می‌گوید تمامی سفارش‌ها در دولت روحانی بوده است.

آغاز سال تحصیلی و واکسینه کردن دانش‌آموزان با واکسن چینی

از سوی دیگر، در حالی‌که سازمان جهانی بهداشت تنها واکسن «فایزر» را برای تزریق به افراد رده سنی 12 تا 18 سال تجویز کرده، در آستانه سال تحصیلی جدید و در اقدامی جنجالی، ایران واکسیناسیون این گروه سنی را با یک دوز واکسن سینوفارم چین، آغاز کرد.

مقامات ایرانی اعلام کردند که بزودی واکسن‌های ویژه‌ای را برای کودکان 6 تا 12 ساله این کشور وارد خواهد کرد.

تقلب برخی‌ افراد و جعل کارت واکسیناسیون

گزارش‌ها از تخلف برخی افراد در جعل کارت واکسیناسیون در ایران حکایت دارد. روزنامه «همشهری» در گزارشی به تخلف در صدور گواهی واکسن آسترازنکا در ایران پرداخته است.

مطابق این گزارش، برخی از شهروندان در ایران به ازای پرداخت 3 میلیون تومان به دلالان سودجو، تمام اطلاعات تزریق واکسن خود را در سامانه حذف و گواهی تزریق واکسن کامل آسترازنکا را دریافت می‌کنند.

در این گزارش همچنین آمده است کسانی که تمایلی به تزریق واکسن ندارند نیز برای اینکه در آینده برای آنها مشکلی ایجاد نشود، با پرداخت یک میلیون تومان، می‌توانند کارت واکسن آسترازنکا با مهر یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران دریافت کنند.

مطابق آخرین آمار رسمی اعلام شده، در 24 ساعت گذشته، بیش از 17 هزار و 564 بیمار مبتلا به کرونا در ایران تشخیص داده شده و در همین مدت نیز 379 نفر جان خود را از دست داده‌اند.

این آمار در حالی منتشر می‌شود که پیشتر مقامات ایرانی اظهار کرده بودند که آمار رسمی چندین برابر بیش از ارقام اعلام شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم