.
.
.

افزایش قیمت‌ کالاهای اساسی؛ سوءتغذیه در کمین شهروندان ایران است

مجموع مصرف گوشت در یک خانوار ایرانی دهک اول در ماه «زیر 4 کیلوگرم» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

«تجارت نیوز» در گزارشی نوشت که افزایش قیمت‌های ضروری و کاهش قدرت خرید مردم، شرایط اقتصادی ایران را به جایی رسانده است که اکنون هفت دهک جامعه توانایی تامین کالری مورد نیاز خود را ندارند.

در این گزارش، زهرا کاویانی، کارشناس اقتصادی گفته‌است: «مساله این نیست که مردم مصرف کالاهای اساسی را کاهش داده‌اند. اتفاق مهم این است که آنها جایگزینی برای این مواد غذایی نداشته‌اند. یعنی بخشی از مصرف مواد غذایی را حذف کرده‌اند. اما چیزی جایگزین این مواد نشده است.»

کاویانی در این گفت‌وگو با بیان اینکه تا پیش از سال 97، سوءتغذیه برای کشور «حاد و قابل بررسی» نبود گفته است که حتی در سال 98 برخی از گروه‌های پایین جامعه، کمبود کالری خود را با قند و شکر جبران می‌کردند.

به گفته کاویانی «در سال 99 قیمت قند و شکر هم افزایش داشته و برخی خانواده‌ها توان خرید آن را هم ندارند. برای همین موضوع سوءتغذیه در ایران جدی است و این موضوع باید بررسی شود.»

ایرانیان از سوءتغذیه رنج می‌برند

گزارش وزارت بهداشت ایران نشان می‌دهد که میانگین حداقل کالری مورد نیاز روزانه بر مبنای 2367 کالری در روز است با این‌حال براساس گزارشی که مرکز پژوهش‌های مجلس ایران منتشر کرده، در سال 97 تنها سه دهک بالایی جامعه توانسته‌اند کالری موردنیاز روزانه خود را دریافت کنند. به عبارت دیگر هفت دهک جامعه، کمتر از استاندارد اعلام شده وزارت بهداشت ایران کالری مصرف کرده‌اند.

مطابق گزارش منتشر شده توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، یک خانوار دهک اول ماهانه 300 گرم گوشت قرمز و 3400 گرم گوشت مرغ مصرف می‌کند. مجموع مصرف گوشت در این خانوارها در ماه زیر 4 کیلو گرم در ماه است. این آمار نشان می‌دهد که گوشت مصرفی این خانوارها حتی از نیاز ماهانه یک فرد هم کمتر است.

به عبارت دیگر، میزان گوشتی که این خانوارها مصرف می‌کنند پاسخگوی نیاز پنج تا شش روز یک خانواده است و آنها 24 روز دیگر کالری لازم را دریافت نمی‌کنند.

فقر و تورم از عوامل مهم تشدید سوءتغذیه

قیمت لبنیات، حبوبات، گوشت و مرغ و بسیاری از اقلام ضروری یک زندگی روزانه در ایران، بصورت لحظه‌ای تغییر می‌کند.

بر اساس داده‌های مرکز آمار ایران، در مرداد امسال نسبت به سال گذشته متوسط قیمت گوشت گاو یا گوساله حدود 58 درصد، گوشت گوسفندی 34 درصد و برنج ایرانی حدود 43 درصد افزایش داشته است.

همچنین در گروه لبنیات، شیر پاستوریزه بیش از 68 درصد، دوغ حدود 60 درصد و خامه نیز بیش از 86 درصد افزایش قیمت داشته‌اند.

به گفته کارشناسان، فقر یکی از عوامل مهم ایجاد سوءتغذیه است. ایران درحال حاضر دچار یک بحران اقتصادی است. شهروندان ایران علاوه بر فقر از مشکلات معیشتی نیز رنج می‌برند.

تابستان امسال ایرانیان گرمی کم‌سابقه‌ای را در سطح کشور تجربه کردند اما با این‌حال، این گرمای کم سابقه با قطعی برق و آب شهروندان این کشور همراه بود. این امر موجب شد بسیاری از مردم فرصت و مجال تناول میوه‌های تابستانی را به خاطر قیمت‌های سرسام آور آنها پیدا نکنند. به روایتی دیگر، مطابق گزارش رسانه‌های ایران، در طول شش‌ماه گذشته بسیاری از مردم توان خرید ماهی، مرغ، گوشت قرمز و حتی تن ماهی را نیز در سایه فقر و تورم‌های نجومی از دست داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم