واکنش‌ها به هشتگ اشتباهی «رئیسی جلاد 67» خبرگزاری وابسته به سپاه

این توییت پس از انتشار با فاصله کوتاهی از دسترس خارج شد اما کاربران و کنش‌گران رسانه‌ای در واکنش‌های مختلفی به این مسئله پرداختند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

خبرگزاری «تسنیم» در توییتی که از جلسه هیئت دولت ایران منتشر کرد، «به اشتباه» از هشتگی استفاده کرد که توسط مخالفان جمهوری اسلامی ترند شده بود. این توییت پس از انتشار با فاصله کوتاهی از دسترس خارج شد اما کاربران و کنش‌گران رسانه‌ای در واکنش‌های مختلفی به این مسئله پرداختند.

#رئیسی_جلاد67 هشتگی بود که برای اولین بار در نیمه دوم اردیبهشت سال جاری توسط کاربران ایرانی در اعتراض به اعدام دسته‌جمعی زندانیان عقیدتی- سیاسی در تابستان 1367 در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد.

تصویر توییت خبرگزاری تسنیم
تصویر توییت خبرگزاری تسنیم
Advertisement

ابراهیم رئیسی، هشتمین رئیس جمهوری ایران که در آن دوران معاون دادستان تهران بود، عضو گروهی بود که به «هیئت مرگ» شهرت داشت و طبق آمار گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، مسئول اعدام سه تا پنج هزار زندانی در ایران بوده است.

بسیاری از کاربران با این عنوان که «این اولین بار است که تسنیم خبر درستی را منتشر می‌کند» تصویر این توییت را بازنشر کردند.

تسنیم که بعد از حذف این توییت، آن را با توییت دیگری با هشتگ #رئیسی جایگزین کرد، هنوز واکنشی به این موضوع نشان نداده است.

مخالفان جمهوری اسلامی که آغازکننده این هشتگ بودند از این اقدام تسنیم استقبال کرده و گفتند :«آن چه که تسنیم منتشر کرد یک سوتی نبود. بلکه یک واقعیت است.»

شماری از کاربران نیز توییت تسنیم را یک «اقدام اعتراضی» که توسط ادمین عمدا منتشر شده عنوان کردند و نوشتند: «اگر اشتباه تایپی بوده باشد یک جای دیگری می‌افتاد ولی رئیسی جلاد، هوشمندانه در ابتدای تیتر آمده است».

تسنیم که یک خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران است، در 22 آبان 1391 با حضور علی اکبر ولایتی، مشاور علی خامنه‌ای تأسیس شد.

از سوی دیگر برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی، نسبت به سلامت شغلی و حتی جانی گرداننده‌ حساب توییتری این خبرگزاری ابراز نگرانی کردند.

این کاربران با این اظهار که این ادمین احتمالا شغل خود را از دست داده است، مسئولیت اخراج او را بر عهده کسانی گذاشتند که تصویر این توئیت حذف شده را بازنشر کرده و برای او دردسر ایجاد کردند. در مقابل برخی دیگر از کاربران معتقد هستند که کارمند یک خبرگزاری وابسته به سپاه، نگرانی شغلی و مالی پیدا نخواهد کرد.

ابراهیم رئیسی به دلیل نقض مکرر حقوق بشر، دو سال پیش در فهرست تحریم‌های ایالات متحده قرار گرفت. با این وجود آمریکا متعهد است که برای حضور رئیسی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک روادید سفر اعطا کند. چندی پیش، شش سناتور جمهوری‌خواه از جو بایدن رئیس جمهوری این کشور خواسته بودند که برای رئیسی و دیگر مسئولان بلندپایه ایرانی روادید سفر صادر نشود. همچنین 400 شهروند آمریکایی ایرانی‌تبار در نامه‌ای به جو بایدن، خواستار محاکمه رئیسی شدند.

نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد هم اکنون در نیویورک در حال برگزاری است اما رسانه‌های ایران خبر داده‌اند که رئیس جمهوری ایران «به‌دلیل همه‌گیری کرونا» در این سفر حضور ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم