ادامه اعتصاب غذای خالد پیرزاده در زندان شیبان اهواز

پیرزاده به‌رغم حال نامساعد جسمانی و ابتلا به کرونا همچنان به اعتصاب غذا خود ادامه می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

خالد (کوشان) پیرزاده، قهرمان و مربی پرورش اندام و زندانی سیاسی که دوران محکومیت خود را در زندان شیبان اهواز می‌گذراند، با گذشت نزدیک به یکماه، همچنان در اعتصاب غذا بسر می‌برد.

به گزارش خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این زندانی در اعتراض به عدم موافقت با درخواست آزادی مشروط، رعایت نشدن اصل تفکیک جرائم و رفتار خشن ماموران نیروی انتظامی با خانواده وی به هنگام تحویل حکم تخلیه منزل، از اول شهریور امسال دست به اعتصاب غذا زده است.

این گزارش می‌افزاید که پیرزاده به‌رغم حال نامساعد جسمانی و ابتلا به کرونا همچنان به اعتصاب غذا خود ادامه می‌دهد.

در همین زمینه علی شریف‌زاده، وکیل مدافع خالد پیرزاده در توییتر ضمن تایید خبر ادامه اعتصاب غذای موکل خود از وضعیت سلامتی او ابراز نگرانی کرد. او خبر داد که اعتصاب غذای موکلش تا زمانیکه به درخواست‌هایش توجه نشود ادامه خواهد داشت.

نیروهای امنیتی ایران 5 خرداد 98، خالد پیرزاده را همراه با ضرب و شتم بازداشت کردند. او مدتی بعد با پایان مراحل بازجویی به زندان اوین منتقل شد.

شعبه 28 دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه در بهمن‌ همان سال پیرزاده را به اتهام‌ «اجتماع و تبانی» به 5 سال و به اتهام «توهین به رهبری» به 2 سال زندان و مجموعا به 7 سال زندان تعزیری محکوم کرد.

رای صادره نهایتا در خرداد سال 99 توسط شعبه 36 دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی احمد زرگر عینا تایید شد و با استناد به ماده 134 قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی 5 سال زندان تعزیری از بابت اتهام «اجتماع و تبانی» در خصوص این زندانی سیاسی قابل اجرا است.

پیرزاده هنگامی که در اول مرداد 99 از زندان اوین به زندان تهران بزرگ منتقل شده بود، توسط ماموران گارد ویژه زندان اوین مورد ضرب و شتم قرار گرفت. او مرداد سال گذشته از ناحیه پا تحت عمل جراحی قرار گرفت. پا و مهره‌های کمر او در دوران بازداشت آسیب جدی دید.

او پیش از این نیز در 10 خرداد امسال دست به اعتصاب غذا زد و همزمان طی یادداشتی اعلام کرد که تا زمان محقق شدن خواسته قانونی خود به این اعتصاب ادامه خواهد داد. او در 24 خرداد با وعده مرخصی متصل به آزادی مشروط از زندان تهران بزرگ به مرخصی استعلاجی اعزام شد و به اعتصاب غذای خود پایان داد. او نهایتا در 16 تیر دوباره به زندان تهران بزرگ بازگشت.

پس از آن، پیرزاده در 23 تیرماه، از قرنطینه زندان تهران بزرگ خارج و نهایتا به زندان شیبان اهواز منتقل شد. او از آن زمان تاکنون بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در بند 5 این زندان و در کنار زندانیان جرائم خشن به سر می‌برد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم