انتصاب محمدباقر ذوالقدر به دبیری مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران

ذوالقدر به همراه محسن رضایی و علی شمخانی عضو گروه منصورون بودند که متهم به قتل یک مهندس آمریکایی در پیش از انقلاب در اهواز است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پس از موافقت علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی با درخواست استعفای محسن رضایی از دبیری «مجمع تشخیص مصلحت نظام»، محمدباقر ذوالقدر، از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران ایران، به عنوان جانشین او در این پست منصوب شد.

وب‌سایت رسمی خامنه‌ای، یکشنبه 28 شهریور 1400، با انتشار گزارشی از موافقت رهبر ایران با درخواست استعفای محسن رضایی از دبیری مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داد. محسن رضایی در حال حاضر معاون اقتصادی ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری جدید ایران است.

همزمان پایگاه خبری «مجمع تشخیص مصلحت نظام» ایران نیز، انتصاب محمدباقر ذوالقدر به‌عنوان دبیر جدید این نهاد وابسته به رهبری ایران را با حکم صادق لاریجانی تایید کرد.

محمدباقر ذوالقدر (زاده 1333، فسا) از فرماندهان سابق سپاه پاسداران و معاون راهبردی و همچنین «حفاظت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه» در دوران ریاست لاریجانی بر این قوه بود.

او معاون و قائم مقام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود و در دولت نهم به سمت معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور در دوره مصطفی پورمحمدی منصوب و سپس در سال 1386 برکنار شد.

ذوالقدر همچنین از اعضای گروه اسلامی و مسلح «منصورون» بود که پیش از انقلاب به همراه محسن رضایی و علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در استان خوزستان فعالیت می‌کرد. این گروه متهم است در سال 57 شمسی یک مهندس آمریکایی و یکی از مدیران شرکت ملی نفت ایران را در اهواز ترور کرده است.

او در دهه هفتاد شمسی یکی از سازمان‌دهندگان نیروهای لباس شخصی از جمله گروه تندروی «انصار حزب‌الله» بود و در دهه هشتاد نقش مهمی در به قدرت رساندن محمود احمدی‌نژاد و سرکوب فعالان سیاسی و اجتماعی در ایران داشته است.

فرمانده جدید نیروی هوایی ایران

خبرگزاری‌های ایران همچنین گزارش دادند که با صدور حکمی از جانب علی خامنه‌ای، سرتیپ خلبان «حمید واحدی» به فرماندهی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران منصوب شد.

حمید واحدی، فرمانده جدید نیروی هوایی ارتش ایران
حمید واحدی، فرمانده جدید نیروی هوایی ارتش ایران

حمید واحدی (زاده 1344 در رفسنجان) خلبان سوخو-24 نیروی هوایی ارتش ایران است و پیش از این، جانشین فرماندهی این نیرو از شهریور 1397 تا شهریور 1400بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم