.
.
.

مرگ پدر و مادر 51 هزار کودک ایرانی به علت کرونا

به ازای هر دو بزرگسالی که فوت می‌کنند، یک کودک یکی از مراقبان خود را از دست می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی از آمار 51 هزار نفری کودکانی که پدر یا مادر خود را به علت کرونا از دست داده‌اند، خبر داد.

حبیب‌الله مسعودی فرید، معاون اجتماعی سازمان بهزیستی، در مصاحبه‌ای که شنبه 27 شهریور در روزنامه جام جم منتشر شد، اظهار داشت که برای 51 هزار کودک که پدر و مادر خود را به علت کرونا از دست داده‌اند، هیچ حمایتی وجود ندارد.

او در این زمینه با اشاره به این‌که «به ازای هر دو بزرگسالی که فوت می‌کنند، یک کودک یکی از مراقبان خود را از دست می‌دهد»، عنوان کرد: «در ایران برآورد می‌شود که 51 هزار کودک پدر یا مادر خودشان را به علت کرونا از دست داده‌اند.»

این مقام ارشد سازمان بهزیستی از تحت پوشش نبودن این کودکان توسط بهزیستی خبر داد و گفت «وزارت بهداشت این خانواده‌ها را به ما معرفی نمی‌کند.»

مسعودی فرید در ادامه، به آمار وزارت رفاه و سازمان ثبت احوال اشاره کرد که طبق آن 30 هزار زن سرپرست خانوار در نوبت دریافت مستمری سازمان بهزیستی قرار گرفته‌اند. او در این زمینه گفت: «استنباط ما این است که تعداد این افراد (زنان سرپرست خانوار نیازمند کمک) اولا به علت فوت‌های ناشی از کرونا و دوما به سبب وضعیت اقتصاد کشور افزایش یافته است.»

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی در این مصاحبه از دو میلیون خانوار با سرپرست زن خبر داد که پیش‌تر جزو گروه‌های مستمری‌بگیر نبوده‌اند، اما اکنون در حال تلاش برای دریافت کمک هزینه ماهانه از این سازمان هستند.

او در این زمینه گفت: «آن دو میلیونی هم که تحت پوشش نیستند شاید نیازمند هستند ولی به ما مراجعه نکرده‌اند. ولی اکنون به واسطه شرایط اقتصادی کشور، نرخ تورم و وضعیت مسکن، ممکن است گروه‌های دیگری به سه دهک پایین درآمدی سقوط کرده ‌باشند یعنی کسانی که قبلا مشمول دریافت کمک نبوده‌اند اما در حال حاضر مشمول شده‌اند»

یک سال انتظار

مسعودی فرید، زمان انتظار برای دریافت مستمری ماهانه را یک سال و حتی بیشتر دانست. او عملکرد دولت در تخصیص منابع و بودجه را عامل این «انتظار طولانی» می‌داند. با این وجود، صندوق بهزیستی طبق گفته او «خالی» است.

وی نیاز بهزیستی برای پرداخت مستمری به صف 30 هزار نفره زنان سرپرست را 21 میلیارد تومان در ماه عنوان کرد. مبلغی که به گفته او «به بهزیستی تخصیص داده نشده است.»

پیش از این روزنامه «همشهری» به نقل از یک کنش‌گر حقوق کودکان خبر داده بود که بیش از 14 هزار کودک مطلقه و بیوه در ایران وجود دارد.