.
.
.

جزئیات جدید از ترور فخری‌زاده؛ ترور با «ربات قاتل» از راه دور

نیویورک تایمز: واکنش ملایم ایران به کشته شدن «قاسم سلیمانی» طراحان حمله را بر آن داشت تا طرح «ترور فخری‌زاده» را کلید بزنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه «نیویورک تایمز» در گزارشی به نحوه کشته شدن «محسن فخری‌زاده» اشاره کرده و نوشته است که این عضو ارشد سپاه پاسداران و چهره کلیدی برنامه هسته‌ای ایران با یک «ربات قاتل» و با استفاده از یک مسلسل که از هزاران کیلومتر دورتر کنترل می‌شد، صورت گرفته است.

در این گزارش که 18 سپتامبر 2021 منتشر شده، آمده است وزن این مسلسل به همراه ربات و لوازم جانبی‌ آن که مجموعا حدود یک تُن بوده است، در قطعاتی کوچک به مرور وارد ایران شده و پس از آن نصب شده بود.

«نیویورک تایمز» فخری زاده را به عنوان فردی با «جایگاه برجسته‌» در سیستم نظامی ایران دانسته و به نقل از مقامات اسرائیل نوشته است او «سرپرستی برنامه بمب اتمی ایران» را به‌‌عهده داشته است.

بنا به این گزارش اختصاصی که به نقل از مقام‌های آمریکایی و اسرائیلی نوشته شده است، این مسلسل ماهواره‌ای مجهز به هوش مصنوعی و چشم چند دوربین بوده است.

فخری زاده؛ دانشگاه «امام حسین»
فخری زاده؛ دانشگاه «امام حسین»

نوع مسلسلی که در کشتن فخری‌زاده استفاده شده، مدل خاصی از مسلسل بلژیکی «اف.ان مگ» بوده که به یک دستگاه رباتیک پیشرفته متصل می‌شود. در گزارش «نیویورک تایمز» آمده است که این سامانه شبیه به «سنتینل 20»، تولید اسکریبانو، بوده است.

واکنش ملایم ایران و کلید زدن «طرح ترور فخری‌زاده»

در قسمتی از این گزارش با اشاره به اینکه مقام‌های آمریکایی در جلسات مختلف در خصوص طرح چگونگی اجرایی شدن این عملیات با اسرائیل همکاری کردند آمده است که واکنش نسبتاً ملایم ایران نسبت به کشته شدن قاسم سلیمانی در ژانویه 2020 موجب تشویق مقامات این کشورها شده است به این دلیل که «معلوم بود که ایرانی‌ها یا قادر به پاسخگویی شدیدتر نیستند یا تمایلی به آن ندارند.»

محسن فخری‌زاده، معاون وزیر دفاع و از دست اندرکاران برنامه اتمی و موشکی ایران بود. او در تاریخ 7 آذر 1399 ترور شد.

گفتنی است، یوسی کوهن، رئیس سابق موساد پیش‌تر در مصاحبه‌ای با «شبکه 12» تلویزیون اسرائیل، عملیات اطلاعاتی این کشور علیه ایران از جمله سرقت اسناد هسته‌ای و ترور محسن فخری‌زاده را فاش کرد و گفت: «دوستان عزیز، ما در میان شما نفوذ کرده‌ایم.»

ترور فخری‌زاده
ترور فخری‌زاده

او ضمن شرح دقیقی از عملیات 2018 درباره چگونگی سرقت بایگانی هسته‌ای ایران از گاوصندوق‌های موجود در انبار تهران توسط موساد، تأیید کرد فخری زاده، برای سالها زیر نظر بوده است.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران نیز بارها از وجود «باند فاسد امنیتی» در نهادهای اطلاعاتی ایران سخن گفته بود، او مدعی شد که «رئیس میز مبارزه با نفوذ اسرائیل در ایران، خود جاسوس اسرائیل است.»

به گفته رئیس جمهوری پیشین ایران: «هر کس ادعا کند که خط نفوذ اسرائیل تنها همان یک نفر در وزارت اطلاعات است به دنبال پنهان‌کردن شبکه نفوذ اسرائیل در ایران است.»