عفو بین‌الملل خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط «توماج صالحی» شد

توماج صالحی، خواننده رپ مخالف ایرانی اخیرا با انتشار دو اثر به نام‌های «زندگی نرمال» و «سوراخ موش» به سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی اعتراض کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای از مقامات ایران خواست فورا و بی‌قید و شرط توماج صالحی، خواننده رپ مخالف را که تنها به خاطر استفاده از حق آزادی بیان خود بازداشت شده است، آزاد کنند.

در بیانیه این نهاد بین‌المللی که جمعه، 17 سپتامبر، منتشر شده، گفته شده که توماج صالحی در ترانه‌های خود علیه سرکوب، فساد، فقر و مصونیت از مجازات در کشورش اعتراض کرده و خواستار پاسخگویی مسئولان شده است.

در بیانیه سازمان عفو بین‌الملل آمده که 12 مامور امنیتی ایران توماج صالحی را در منزل خود در تاریخ 13 سپتامبر 2021 دستگیر کردند و او را به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند. همچنین گفته شده که صالحی چند روز قبل از دستگیری در حساب کاربری خود در توییتر نوشته بود که ممکن است به زودی دستگیر شود.

در روزهای گذشته گزارش‌های متعددی از بازداشت خوانندگان ایرانی در صفحات اجتماعی منتشر شده است. در میان این بازداشت‌ها، دستگیری «توماج صالحی» خواننده رپ زیرزمینی ایرانی مورد خشم کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در زمان بازداشت این هنرمند رپ نیروهای امنیتی اقدام به بازرسی منزل او کرده و شماری از لوازم شخصی وی را مصادره کرده و با خود برده‌اند.

تاکنون هیچ نهاد امنیتی یا اطلاعاتی مسئولیت بازداشت توماج صالحی را بر عهده نگرفته است. صالحی چهار روز قبل از بازداشت در حساب توییتر خود از احتمال دستگیری‌اش توسط نیروهای امنیتی نوشته بود. او گفته بود از حبس و شکنجه نمی‌ترسد.

با ادامه بازداشت و بی‌خبری از وضعیت توماج صالحی، خانواده این خواننده ایرانی با صدور بیانیه‌ای از مردم خواستند در همه مراکز رفت و آمد، میادین و وسایل حمل و نقل عمومی موزیک رپ «سوراخ موش» را بخوانند.

واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی

بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی بعد از انتشار خبر دستگیری این خواننده رپ، با را‌انداختن هشتگ‌هایی خواستار آزادی او شدند.

این کاربران با استفاده از هشتگ #FreeToomaj خواستار آزادی او شدند و از حکومت ایران به‌خاطر بازداشت او شدیدا انتقاد کردند.

در کنار کاربران شبکه‌های اجتماعی، بسیاری از روزنامه‌نگاران، کنشگران مدنی و هنرمندان نسبت به بازداشت او واکنش نشان دادند.

از جمله افراد شناخته شده ایرانی که به بازداشت این خواننده اعتراض کردند می‌توان به نازنین بنیادی، هنرپیشه معروف ایرانی و فعال حقوق بشر، حامد فرد و سروش لشکری ملقب به سروش هیچکس دو خواننده رپ ایرانی اشاره کرد.

دلیل بازداشت توماج صالحی چه بود؟

توماج صالحی اخیرا با انتشار دو اثر به نام‌های «زندگی نرمال» و «سوراخ موش» به سیاست‌های جمهوری اسلامی اعتراض کرده بود. انتشار ویدئوهای رپ او با استقبال گسترده کاربران ایرانی روبه‌رو شد. از این رو، بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی و طرفداران او، بازداشت توماج صالحی را با انتشار ترانه‌های او بی‌ارتباط نمی‌دانند.

محتوای ترانه‌‌های او بیشتر اعتراضی است. او در ترانه‌های خود نسبت به عملکرد حکومت ایران، اعتصابات کارگری، فساد دولتی، اعدام‌ و زندان، قرارداد 25 ساله با چین، بی‌اعتنایی هنرمندان به وضعیت جامعه‌، وضعیت اجتماعی، فقر و سرکوب معترضان در ایران انتقاد می‌کند.

بازداشت هنرمندان در ایران مسبوق سابقه است. پیش از این خبرهایی از بازداشت رپرهای دیگر در ایران، از جمله عرفان تات، منتشر شده بود.

گزارش شده در روزهای گذشته سیل جدید بازداشت خواننده‌های زیرزمینی توسط نهادهای امنیتی آغاز شده است.

هرچند از اسامی بازداشت‌شدگان تاکنون اطلاع دقیقی منتشر نشده اما در این میان، گفته می‌شود «قاسم بهرامی» معروف به «شیدای همدانی» روز چهارشنبه 24 شهریور 1400 توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

خوانندگان در ایران با مشکلات مضاعف برای اخذ مجوز از مقامات حکومتی روبه‌رو هستند. بسیاری از گروه‌های موسیقی برای اخذ مجوز وزارت ارشاد و انتشار ترانه‌هایشان با محدودیت‌های مختلفی روبرو هستند. از این رو، به‌رغم غیرقانونی بودن، این افراد فعالیت‌های خود را به صورت مخفیانه و زیرزمینی منتشر می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم