جایزه سالانه «آزادی قلم» به سه نویسنده زندانی در ایران اهدا می‌شود

بر اساس اعلام انجمن قلم، ایران در رده چهارم کشورهای جهان از لحاظ شمار نویسندگان و اندیشمندان زندانی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

انجمن قلم آمریکا، «پِن»، اعلام کرد که جایزه «آزادی قلم» در سال 2021، را به سه نویسنده ایرانی زندانی اهدا خواهد کرد.

به گزارش «آسوشیتدپرس»، پنج‌شنبه 16 سپتامبر، «پن» از انتخاب بکتاش آبتین، نویسنده و کارگردان، رضا خندان مهابادی نویسنده، و کیوان باژن، رمان‌نویس و روزنامه‌نگار، خبر داد.

هر سه نویسنده، عضو «کانون نویسندگان ایران» هستند که سال گذشته در مجموع به اتهاماتی مانند «تهدید علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» به 15 سال و نیم حبس محکوم و در اوج بحران کرونا برای اجرای حکم خود به زندان اوین منتقل شدند.

کانون نویسندگان ایران، در همان زمان، دلیل اصلی محکومیت این سه نویسنده را «مخالفت با سانسور و دفاع از آزادی بیان» عنوان کرده بود.

جایزه انجمن قلم آمریکا با عنوان «جایزه آزادی قلم باربی»، هر ساله به‌منظور مبارزه با تعقیب نویسندگان و دفاع از آزادی‌ بیان اهدا می‌شود.

سوزان ناسل، مدیر اجرایی انجمن قلم آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «هدف قرار گرفتن این سه شیر جامعه نویسندگان ایران که تنها سلاحشان تفکر است، نشان‌دهنده ورشکستگی فکری حکومتی است که به قدری نگران بقای خود است که به تلاشی بی‌ثمر برای از بین بردن استقلال فکری روی آورده است.»

این بیانیه‌ افزوده است: «آنها نویسندگانی هستند که نه تنها ایده‌های خود را روی کاغذ می‌آورند، بلکه برای زندگی بدون هراس و همراه با فداکاری بی‌حد و حصر در خدمت آزادی‌هایی هستند که پشتوانه هنر، فرهنگ و خلاقیت است».

مراسم سال گذشته انجمن قلم، به‌دلیل شیوع کرونا، به‌صورت مجازی برگزار شد ولی امسال قرار است در تاریخ 5 اکتبر، در محل سابق موزه «تاریخ طبیعی» آمریکا برگزار شود.

هنوز مشخص نیست چه کسی به نمایندگی از سه نویسنده ایرانی در مراسم امسال انجمن این جایزه را دریافت خواهد کرد.

پیشتر این جایزه به نویسندگان و روزنامه‌نگارانی از چین، روسیه و میانمار اهدا شده بود.

بر اساس اعلام انجمن قلم آمریکا، ایران در رده چهارم کشورهای جهان از لحاظ شمار نویسندگان و اندیشمندان زندانی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم