مادر کشتی‌گیر اعدام‌شده: نام نوید پیام آزادی است

حرف می‌زنم به خاطر دو پسرم، که الان یک سال است در زندان عادل‌آباد گرفتار هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مادر نوید افکاری، کشتی‌گیر شیرازی که پس از بازداشت در جریان تظاهرات مردمی اعدام شد، گفت که مقامات امنیتی جمهوری اسلامی هنوز او و خانواده‌اش را رها نکرده‌اند، و تاکید کرد که نام نوید «پیام آزادی» است.

بهیه نامجو، مادر نوید افکاری، در سالگرد اعدام پسرش، در مصاحبه‌ای به خبرگزاری «سی.ان.ان» گفت از خطرات ناشی از اظهار نظر علیه حکومت ایران آگاه است، اما مصمم است میراث نوید را حفظ، و دو پسر دیگرش که زندانی هستند را آزاد کند.

او گفت: «حرف می‌زنم به خاطر دو پسرم، که الان یک سال است در زندان عادل‌آباد گرفتار هستند. دخترم، خودم، فرزندانم، آرامش نداریم. روز و شب‌مان همه تیره و تار شده است. می‌فهمید؟ زندگی برای‌مان نگذاشته‌اند.»

نوید افکاری در 12 سپتامبر 2020 به اتهام «قتل یک مامور امنیتی»، به دار آویخته شد. منابع آگاه می‌گویند که در جریان محاکمه، هیچ‌گونه شواهد و مدارک قانع‌کننده‌ای علیه او ارائه نشد.

نوید و برادرش وحید یک ماه و نیم بعد از شرکت در تظاهرات ضد رژیم در 17 سپتامبر دستگیر شدند، و برادر دیگرشان حبیب نیز مدتی بعد در همان سال دستگیر شد. بر اساس گزارش عفو بین‌الملل، هر دو برادر افکاری با اتهامات مربوط به رویدادهای اعتراضی روبرو شدند، و وحید محکوم به «مباشرت در قتل» شد.

در نهایت، دادگاه انقلاب جمهوری اسلامی نوید را به اعدام وحید و حبیب را به ترتیب به 33 و 15 سال زندان محکوم کرد. هر سه برادر نیز به دریافت 74 ضربه شلاق محکوم شدند. بر اساس گزارش عفو بین‌الملل، نوید افکاری یکی از حداقل 267 نفری بود که در سال 2020 در ایران اعدام شدند.

مادر نوید به «سی.ان.ان» گفت حمایت سایر ورزشکاران «احساس خوب»ی به او داده است، و می‌گوید انگار نوید «دوباره زنده شده است». به گفته نامجو: «نام نوید پیام آزادی است. هرکسی هم سر قبرش می‌آید همین را می‌گوید: نوید یعنی آزادی.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم