تلاش ماموران امنیتی برای «دفن شبانه» جنازه پدر رامین حسین‌پناهی ناکام ماند

امجد حسین‌پناهی دیرتر اعلام کرد که مردم به یاری خانواده آنها شتافتند، جنازه را پس گرفته و دفن کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

امجد حسین‌پناهی، برادر رامین حسین‌پناهی که در سال 1397 اعدام شد، خبر داد که شب گذشته، به دنبال درگذشت پدرش، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی جنازه او را به‌صورت مخفیانه از «بیمارستان توحید» سنندج «ربوده» و تلاش کردند در روستای زادگاه او «شبانه دفن کنند».

او در توییتر نوشت که «لحظاتی پیش وزارت اطلاعات جنازه پدرم را از بیمارستان توحید سنندج ربودند و به قروچای زادگاهمان بردند و شبانه دارند دفن می‌کنند.»

گفته می‌شود نیروهای امنیتی تلاش کردند تا خاکسپاری «محمد حسین‌پناهی»، بدون برگزاری مراسم و به‌صورت پنهانی انجام شود.

با این‌حال، تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده حاکی است که شماری از اهالی روستای قروچای در خاکسپاری پدر رامین حسین‌پناهی حضور یافته‌اند و این مراسم به صورت جمعی برگزار شده است.

امجد حسین‌پناهی پیشتر در آستانه سومین سالگرد اعدام برادرش در توییتر نوشته بود که به‌دلیل فشارهای روحی و روانی پس از اعدام و پیگیری برای گرفتن «نشانی از محل دفت پیکر رامین» پدرش در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان بستری شده است.

به دنبال دفن شبانه جنازه پدر امجد حسین‌پناهی، او در توییتر جمهوری اسلامی را «عامل مرگ» پدرش معرفی کرده و خبر داده است که در طول سه سال گذشته، مقامات ایرانی از دادن جنازه برادرش، رامین سرباز زده‌اند.

دادگاه انقلاب سنندج، رامین حسین‌‌پناهی را به اتهام «بغی و عضویت در حزب کومله» به اعدام محکوم کرد. این حکم درحالی صادر شد که او همه اتهامات علیه خود را رد کرده بود.

او به همراه دو زندانی سیاسی دیگر به نام‌های «زانیار مرادی»، «لقمان مرادی»، شنبه، 17 شهریور 97، در حالی اعدام شد که گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، و همچنین گزارشگر ویژه اعدام‌های غیرقانونی این سازمان، از مقامات ایرانی خواسته بودند اجرای حکم این سه زندانی را متوقف و حکم اعدام آنها را لغو کنند. جنازه این افراد پس از اجرای حکم، به‌صورت مخفیانه دفن شد؛ مقامات ایرانی تاکنون محل دفن این افراد را مشخص نکردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم