ایران: درباره تعرض جسمی به بازرسان آژانس حاضر به بررسی هستیم

وال‌استریت ژورنال: چند بازرس زن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تاسیسات هسته‌ای ایران مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از انتشار گزارش روزنامه «وال‌استریت ژورنال» از آزار جنسی بازرسان زن آژانس در تاسیسات هسته‌ای ایران ، نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدعی شد که همکاران او چنین قصدی را نداشته‌اند و همه این کارها برای حفاظت بوده است و اگر بازرسی، شکایتی دارد اعلام کند تا آنها بررسی کنند.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، کاظم غریب‌آبادی، پنج‌شنبه 16 سپتامبر 2021، با اشاره به چندین مورد عملیات‌ در تاسیسات هسته‌ای ایران که او آنها را «تروریستی و خرابکارنه» خواند، اظهار داشت: «سیاست حفاظتی تاسیسات هسته‌ای ایران از چند ماه پیش تغییر کرده و این سیاست‌ها و اقدامات جدید شامل چگونگی بازرسی از بازرسان آژانس هم شده است.»

او در ادامه یادآور شد که «این سیاست را به آژانس اعلام کردیم و همچنان این سیاست‌ها در حال بهبود و ارتقا است.»

نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با بیان این‌که هیچ‌کدام از همکاران او چنین قصدی ندارند، مدعی شد که همه این کارها برای حفاظت است.

وی ادامه داد: «اگر بازرسی، شکایتی دارد اعلام کند ما بررسی می‌کنیم و همان‌گونه که اگر ما هم شکایتی داشته باشیم به آژانس اعلام می‌کنیم، اما تشدید اقدامات حفاظتی شامل بازرسان آژانس هم شده است که شاید قبلاً آنها مشمول بازرسی بدنی و وسایل قرار نمی‌گرفتند.»

او افزود: «از آژانس خواستیم که درک کند و تفسیر متفاوتی نداشته باشد و اگر سوالی دارد، اعلام کند تا ما بررسی کنیم.»

آزار جنسی بازرسان زن آژانس

اتحادیه اروپا در حالی ایران را به تضعیف گسترده بازرسی‌های آژانس متهم می‌کند که تهران اقدام به اتخاذ تدابیر شدید امنیتی در سایت‌ها و تاسیسات هسته‌ای این کشور کرده و برخی گزارش‌ها از تعرض ماموران امنیتی ایران و اقدام آنها به آزار جنسی بازرسان زن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر داده‌اند.

در همین رابطه، روزنامه «وال‌استریت ژورنال» در گزارشی اختصاصی به نقل از چند دیپلمات غربی نوشته است که ماموران امنیتی ایران طی ماه‌های اخیر در چندین مورد چند بازرس زن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را در تاسیسات هسته‌ای این کشور مورد آزار جنسی قرار داده‌اند.

به گفته این دیپلمات‌ها، آزار جنسی ماموران امنیتی ایران علیه بازرسان زن آژانس، شامل لمس نامناسب بدن و درخواست برای درآوردن برخی لباس‌ها بوده است. یکی از دیپلمات‌ها، دستکم از چهار مورد آزار جنسی خبر داده و دیپلمات دیگری این آزارها را بین پنج تا هفت مورد گزارش کرده‌ است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید