.
.
.

افزایش «5 درصدی» نزاع در ایران نسبت به سال قبل

70 هزار زن ایرانی در چهار ماه اول امسال به دلیل نزاع و دعوا به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آماری که از سوی سازمان پزشکی قانونی ایران ارائه شده حاکی است که در طول 4 ماه اول امسال، 220 هزار و 901 مصدوم حاصل نزاع و دعوا در این کشور به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کرده‌اند.

این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با آمار مراجعان 209 هزار و 762 مصدوم، حدود 5 درصد افزایش داشته است.

به گزارش «همشهری آنلاین»، در 4 ماه نخست امسال از کل مراجعان نزاع، 149 هزار و 831 نفر مرد و 71 هزار و 70 نفر زن بودند.

بر اساس این گزارش به ترتیب استان‌های تهران با 33 هزار و 164، خراسان رضوی با 20 هزار 266 و آذربایجان شرقی با 15 هزار 418 مورد، بیشترین مراجعات در پی نزاع به پزشکی قانونی را در 4 ماه ابتدای سال جاری داشته‌اند.

همچنین استان‌های بوشهر با هزار و 166 مورد، ایلام با هزار و 348 مورد و خراسان جنوبی با هزار و 673 مورد، کمترین مراجعات در پی نزاع به مراکز پزشکی قانونی را در مدت مذکور به خود اختصاص داده‌اند.

آمار درگیری و نزاع در ایران سال‌هاست سیر صعودی داشته است. به گفته کارشناسان بسیاری از درگیری و نزاع ها در مراجع قضایی و پزشکی قانونی با میانجی‌گری مردم و رهگذاران همانجا حل و فصل می‌شود و جایی ثبت نمی‌شود از این‌رو، این تنها آمار نزاع‌هایی است که به مصدومیت و جراحت منجر شده و کار به تشکیل پرونده در پزشکی قانونی کشیده است.

بحران‌های اقتصادی در ایران با ادامه‌دار شدن محدودیت‌های پاندمی کرونا موجب شده تا شهروندان این کشور علاوه بر فقر، فشار‌های اقتصادی و مشکلات معیشتی، بار مضاعف روانی را نیز بر دوش بکشند؛ به اعتقاد کارشناسان، این عوامل می‌تواند موجب بروز مشکلات بسیاری از جمله افزایش نزاع در جامعه شود.