افزایش «5 درصدی» نزاع در ایران نسبت به سال قبل

70 هزار زن ایرانی در چهار ماه اول امسال به دلیل نزاع و دعوا به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

آماری که از سوی سازمان پزشکی قانونی ایران ارائه شده حاکی است که در طول 4 ماه اول امسال، 220 هزار و 901 مصدوم حاصل نزاع و دعوا در این کشور به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کرده‌اند.

این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با آمار مراجعان 209 هزار و 762 مصدوم، حدود 5 درصد افزایش داشته است.

به گزارش «همشهری آنلاین»، در 4 ماه نخست امسال از کل مراجعان نزاع، 149 هزار و 831 نفر مرد و 71 هزار و 70 نفر زن بودند.

بر اساس این گزارش به ترتیب استان‌های تهران با 33 هزار و 164، خراسان رضوی با 20 هزار 266 و آذربایجان شرقی با 15 هزار 418 مورد، بیشترین مراجعات در پی نزاع به پزشکی قانونی را در 4 ماه ابتدای سال جاری داشته‌اند.

همچنین استان‌های بوشهر با هزار و 166 مورد، ایلام با هزار و 348 مورد و خراسان جنوبی با هزار و 673 مورد، کمترین مراجعات در پی نزاع به مراکز پزشکی قانونی را در مدت مذکور به خود اختصاص داده‌اند.

آمار درگیری و نزاع در ایران سال‌هاست سیر صعودی داشته است. به گفته کارشناسان بسیاری از درگیری و نزاع ها در مراجع قضایی و پزشکی قانونی با میانجی‌گری مردم و رهگذاران همانجا حل و فصل می‌شود و جایی ثبت نمی‌شود از این‌رو، این تنها آمار نزاع‌هایی است که به مصدومیت و جراحت منجر شده و کار به تشکیل پرونده در پزشکی قانونی کشیده است.

بحران‌های اقتصادی در ایران با ادامه‌دار شدن محدودیت‌های پاندمی کرونا موجب شده تا شهروندان این کشور علاوه بر فقر، فشار‌های اقتصادی و مشکلات معیشتی، بار مضاعف روانی را نیز بر دوش بکشند؛ به اعتقاد کارشناسان، این عوامل می‌تواند موجب بروز مشکلات بسیاری از جمله افزایش نزاع در جامعه شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم