«حسن رعیت» سرکوبگر معترضان 88 به‌ اتهام «فساد مالی» به 35 سال حبس محکوم شد

نام رعیت اولین‌بار پس از انتشار تصویر حضور او در سرکوب معترضان سال 1388 سر زبان‌ها آمد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ذبیح‌الله خداییان، سخنگوی قوه قضائیه ایران از صدور احکام زندان برای «حسن میرکاظمی» ملقب به «حسن رعیت» خبر داد.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، صبح امروز چهارشنبه، 24 شهریور سخنگوی قوه قضائیه ایران در نشست خبری هفتگی گفت که حسن میرکاظمی، جمعا به 35 سال زندان محکوم شده است. او گفت که این حکم «قابل فرجام‌ خواهی» است.

به گفته سخنگوی قوه قضائیه، در این پرونده 20 نفر به اتهامات «مشارکت در اخلال عمده در نظام پولی و ارزی کشور و پولشویی، کلاهبرداری، جعل، استفاده از سند مجعول و اعمال نفوذ برخلاف حق و مقررات» محکوم شده‌اند.

خداییان گفت که این افراد با اقدامات خود، در نظام ارزی کشور «اخلال» ایجاد کرده بودند و وام‌های کلانی را از برخی بانک‌ها گرفته بودند.

سخنگوی قوه قضائیه گفت که این‌ افراد در یک مورد 60 میلیون یورو از یکی از بانک‌ها وام گرفته بودند تا کالا وارد شود؛ اما با جعل مدارک، وانمود کردند که کالا وارد شده بااینکه کالایی وارد نشده بود.

در مرداد سال 1398، حسن میرکاظمی به اتهام «فساد مالی» دستگیر شد. اولین جلسه رسیدگی به اتهام‌های او در فروردین امسال برگزار شد.

گفته می‌شود میرکاظمی قبل از دستگیری‌اش در ملاقات با شماری از نمایندگان مجلس ایران اظهار کرده که به‌عنوان مهره «مرتضی رضایی» فعالیت می‌کند.

از مرتضی رضایی به‌عنوان رئیس سابق حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران ایران در زمان آغاز رهبری علی خامنه‌ای یاد می‌شود.

او در سال‌های گذشته فعالیت‌های خود را در زمینه تولید گوشت، مواد معدنی، صادرات محصولات پتروشیمی و فلزات نیز افزایش داده است.

نام میرکاظمی که بیشتر او را به اسم «رعیت» می‌شناسند، اولین بار پس از انتشار تصویر حضور او در سرکوب معترضان سال 1388 سر زبان‌ها آمد. در آن تصویر، وی در حالی که اسلحه کمری در دست داشت، سوار بر موتور سیکلت در خیابان‌های تهران حضور پیدا کرده بود. او همچنین به یکی از افراد نزدیک به «بابک زنجانی» نیز شناخته می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم