فرزانه زیلابی وکیل کارگران «نیشکر هفت‌تپه» به یک سال حبس محکوم شد

7 تشکل کارگری و صنفی با انتشار بیانیه‌ای در اول شهریور سال جاری، محاکمه وکیل مدافع کارگران هفت‌تپه را محکوم کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

فرزانه زیلابی، وکیل مدافع پرونده «کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه»، به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.

ناصر زرافشان، وکیل زیلابی در گفت‌‎وگویی با پایگاه خبری - تحلیلی «امتداد»، خبر داد که موکل او به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری و دو سال «ممنوعیت خروج از کشور» محکوم شده است.

Advertisement

زرافشان همچنین از تبرئه موکل خود از اتهامات «اجتماع و تبانی، نشر اکاذیب و توهین به رهبر جمهوری اسلامی» خبر داد.

پس از آن‌که دادگاه شعبه 55 حقوقی، واگذاری شرکت «کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه» را به بخش خصوصی باطل اعلام کرد و به بازگشت آن به دولت رأی داد، فرزانه زیلابی، وکیل مدافع کارگران نیشکر هفت‌تپه به دادگاه احضار شد و مورد تعقیب قضایی گرفت.

پس از بازداشت او، 7 تشکل کارگری و صنفی با انتشار بیانیه‌ای در اولین روز از ماه شهریور سال جاری، محاکمه وکیل مدافع کارگران هفت‌تپه را محکوم کردند.

شرکت نیشکر هفت‌تپه که از سال 1394 به بخش خصوصی واگذار شده بود، به صحنه‌ای از اعتصابات و اعتراضات کارگری تبدیل شد. کارگران این شرکت «تعویق دستمزدها، سوء‌مدیریت، و ابهام در قراردادهای کاری با کارگران پیمانی، قراردادی و روزمزدی» را موضوع این اعتراضات دانسته بودند. دست‌کم 19 نفر از کارگران هفت‌تپه در جریان این اعتصابات و اعتراضات بازداشت شدند.

شماری از وکلای دادگستری با انتشار بیانیه‌ای در 24 اردیبهشت سال جاری نسبت به احضار زیلابی اعتراض کرده و خواستار «توقف تعقیب قضائی» و «مختومه کردن پرونده» این وکیل از سوی قوه قضائیه شدند.

یوسف بهمنی، فعال کارگری نیز پیش‌تر در مصاحبه‌ای با امتداد، بازداشت زیلابی را یک تسویه‌حساب دانست و گفت: «این که برخی آقایان بخواهند سروقت وکیل کارگران رفته و با او تسویه‌حساب کنند، اصلا اقدام درستی نیست.»

در بیانیه وکلای دادگستری نیز اساس دستگیری و تشکیل پرونده علیه زیلابی «دفاع از مطالبات برحق کارگران هفت‌تپه و انجام وظایف وکالتی در دفاع از برخی متهمان این پرونده» اعلام شده است.

ناصر زرافشان در گفت‌وگوی خود با امتداد خبر داد که نسبت به حکم صادره علیه موکل خود، درخواست تجدید نظر خواهد کرد.

بازداشت وکلا در ایران سابقه طولانی‌ای دارد. محمد سیف‌زاده، عبدالفتاح سلطانی، ناصر زرافشان، نسرین ستوده و محمد نجفی از جمله وکلایی هستند که پیشتر علاوه بر بازداشت، با احکام «دادگاه انقلاب» سال‌های طولانی زندانی شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم