.
.
.

وزارت خارجه ایران: اطلاعات موجود در تجهیزات نظارتی در اختیار آژانس قرار نمی‌گیرد

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار است امروز به بررسی 2 گزارش اخیر مدیر کل آژانس درباره کاهش تعهدات برجامی ایران بپردازد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ايران گفت که اطلاعات دوربین‌های مستقر در سایت‌های اتمی ایران در اختیار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار نمی‌گیرد و دسترسی آژانس به حافظه دوربین‌ها زمانی ممکن است که توافقی حاصل شود.

خطیب‌زاده، دوشنبه، 22 شهریور در دیدار با خبرنگاران با اشاره به پیگیری نشست امروز «شورای حکام آژانس» از سوی ایران، تاکید کرد که کارت حافظه دوربین‌های مستقر در مراکز اتمی ایران به‌دلیل پر شدن، تعویض می‌شوند، اما این کارت‌ها به آژانس تحویل داده نخواهند شد.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز دوشنبه برای بررسی 2 گزارش اخیر رافائل گروسی، مدیر آژانس درباره برنامه اتمی و کاهش سطح تعهدات برجامی ایران تشکیل جلسه می‌دهد.

این احتمال وجود که به‌دلیل کاهش مستمر تعهدات ایران و ممانعت تهران در از سرگیری مذاکرات اتمی معطل‌مانده در وین، پرونده اتمی ایران مجددا به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع شود.

میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین در واکنش به آخرین مواضع ایران درباره مذاکرات احیای برجام گفت: «سیگنال‌های دلگرم کننده‌ای از ایران می‌رسد. از سرگیری مذاکرات وین مدت‌ها است که به تعویق افتاده. وقفه ایجاد شده میان دور ششم و هفتم مذاکرات بیش از حد طولانی شده است.»

وی ادامه داد که «زمان آن رسیده است به میز مذاکرات بازگردیم.»

مذاکرات اتمی وین برای احیای برجام میان ایران و قدرت‌های جهانی پس از 6 دور با روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری جدید ایران در اواخر خرداد گذشته متوقف شد و هنوز برای از سرگیری آن تاریخی تعیین نشده است.

گزارش‌های آژانس

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، سه‌شنبه، 7 سپتامبر در 2 گزارش اعلام کرد که فعالیت‌های آژانس در ایران به‌طور جدی تضعیف شده است.

رافائل گروسی
رافائل گروسی

در این گزارش‌ها آمده که حکومت ایران مانع حضور نظارتی بازرسان این نهاد در تاسیسات هسته‌ای‌اش می‌شود، و همچنین از ارائه «پاسخ‌های رضایت‌بخش» درباره فعالیت‌های هسته‌ای تسلیحاتی‌اش در گذشته سر باز می‌زند.

آخرین تحولاتی که در برنامه هسته‌ای ایران روی داده، غنی‌سازی 10 کیلوگرم اورانیوم تا سطح شصت درصد، یعنی نزدیک به سطح تولید بمب اتم است.

پس از صدور گزارش‌های آژانس، گروسی به تهران سفر کرد و با محمد اسلامی، رئیس جدید سازمان انرژی اتمی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

متعاقب این دیدار، دو مقام با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند که «مقامات ایرانی موافقت کردند تا به بازرسان بین‌المللی برای تعمیر و نگهداری تجهیزات نظارتی و جایگزینی کارت‌های حافظه مخصوص آنها در تعدادی از سایت‌های هسته‌ای اجازه دهند.»

با این حال آژانس توضیح داد که تاکنون امکان اطلاع از ویدیوهای ضبط شده از دوربین‌های مدار بسته این تاسیسات برای آن میسر نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم