.
.
.

برگزاری مراسم سالگرد اعدام نوید افکاری به‌رغم تهدید‌های امنیتی

دهقان در توئیتر خود نوشت، این تماس تنها یک معنا دارد «گروگانگیری برای سلب حق سوگواری!»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خانواده و شماری از دوستان نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی، به‌رغم تهدیدهای امنیتی، امروز دوشنبه، 22 شهریور، بر سر مزار او تجمع اعتراضی برگزار کردند.

شش مامور امنیتی جمهوری اسلامی، روز گذشته، یکشنبه 21 شهریور، در آستانه سالگرد اعدام نوید افکاری، به محض رسیدن سعید افکاری به شیراز او را مورد ضرب و جرح قرار داده و الهام افکاری، خواهر او را نیز کتک زدند و سعید را با خود بردند. او ساعاتی پس از بازداشت، آزاد شد.

نوید افکاری
نوید افکاری

سعید دهقان، وکیل مدافع برادران افکاری، در همین رابطه نوشت که دو ساعت قبل از بازداشت سعید افکاری، مقامات در تماسی با پدر خانواده افکاری او را تهدید کرده‌اند که اگر مراسم سالگرد نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی، برگزار شود به عنوان «منافق» بازداشت می‌شوند.

دهقان در توئیتر خود نوشت، این تماس تنها یک معنا دارد «گروگانگیری برای سلب حق سوگواری!».

سعید افکاری ساعاتی پیش از بازداشت خود در توییتر از ادامه بازداشت برادرانش در انفرادی زندان نوشته بود.

او اخیرا از فشار‌ و تهدیدهای نهادهای امنیتی به خانواده و وابستگان خود در آستانه سالگرد اعدام نوید افکاری، خبر داده بود تا هیچ‌گونه مراسمی برگزار نکنند.

نوید افکاری و وحید افکاری، 26 شهریورماه 1397 و حبیب افکاری 22 آذر 1397 در رابطه با اعتراضات سراسری مرداد 97 بازداشت شدند. این افراد در جریان بازجویی‌ها برای اخذ اعتراف بارها مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار گرفته‌اند.

این شهروندان توسط دادگاه انقلاب و دادگاه کیفری شیراز مورد محاکمه قرار گرفتند و نوید افکاری به 2 بار اعدام، 6 سال و 6 ماه حبس و 74 ضربه شلاق، وحید افکاری به 54 سال و 6 ماه حبس و 74 ضربه شلاق، حبیب افکاری به 27 سال و 3 ماه حبس و 74 ضربه شلاق محکوم شده‌اند.

نوید افکاری، 22 شهریور 1399 اعدام شد و وحید و حبیب افکاری، در سلول‌های انفرادی زیرزمین زندان عادل آباد نگهداری می‌شوند. به گفته وکیل و خانواده این زندانیان، آنها از حق تماس و درمان محروم هستند، و به تازگی نیز «دو سال تبعید به یکی از شهرهای شمال شرق ایران» به حکم زندان وحید افکاری افزوده شده است.

علاوه بر این، حسین افکاری،‌ پدر این خانواده به‌دلیل پیگیری شکایات مربوط به شکنجه شدن پسرانش، به «توهین و افترا به مقام قضایی» متهم شده و دادگاه برای او «یک سال حکم حبس و 74 ضربه شلاق» صادر کرد که در دادگاه تجدیدنظر این حکم نقض شد.

پس از اعدام نوید، و در حالی که دولت‌های غربی و سازمان‌های حقوق بشری این اعدام را «قتل فراقضایی یک انسان بی‌گناه» نامیدند، کمیته بین‌المللی المپیک به دلیل محروم نکردن ایران از رقابت‌های بین‌المللی با انتقادات شدیدی مواجه شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم