وام 5 میلیارد دلاری روسیه برای توسعه نیروگاه‌های اهواز و بوشهر

به نظر می‌رسد این وام 5 میلیارد دلاری با اظهارات نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین و حمایت‌های او از برنامه هسته‌ای ایران بی‌ارتباط نباشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مجتبی یوسفی، نماینده مجلس ایران از اختصاص وام 5 میلیارد دلاری روسیه به طرح‌های توسعه نیروگاه‌های بوشهر و رامین اهواز خبر داد.

یوسفی، شنبه، 20 شهریور 1400، در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایرنا»، گفت که این وام به‌منظور «توسعه» این نیروگاه‌ها اختصاص یافته است.

او با اشاره به حضور خود در پنجمین اجلاس روسای پارلمان‌های جهان که در وین برگزار شد، گفت که قرار است روسیه در اجرای خط آهن زاهدان - اینچه برون، سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی و استفاده از ظرفیت صادرات و حضور سرمایه‌گذاران در زیرساخت‌های ایران نیز با تهران همکاری کند.

در سایه تحریم‌های ایالات‌ متحده و قرار گرفتن اقتصاد ایران در آستانه فروپاشی، این کشور در پی یافتن راهکارهایی برای دور زدن تحریم‌ها و رفع مشکلات اقتصادی خود است.

کارشناسان می‌گویند تهران با هدف کاستن از فشار تحریم‌ها، رفع مشکلات اقتصادی و همچنین برای تامین مالی نیروهای نیابتی‌ خود در منطقه، هر چند گاهی قراردادهایی را با کشورهایی نظیر روسیه و چین امضا می‌کند.

گفتنی است که وزیران امور خارجه ایران و چین فروردین 1400 سند جامع همکاری‌های 25 ساله میان دو کشور را در تهران امضاء کردند. در آن زمان، امضای این سند با انتقادهای فراوانی در ایران مواجه شد. مقامات ایرانی دلیل عدم انتشار مفاد این توافق را مخالفت طرف چینی اعلام کرده بودند.

بسیاری سند مذکور را به دلیل پنهانی بودن و نقش مستقیم علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، در تهیه و تنظیم آن به «عهدنامه ترکمنچای» در دوران سلطنت سلسله قاجاریه تشبیه کردند.

بااین‌ وجود برخی شهرهای ایران شاهد اعتراضات مردمی نسبت به امضای این توافق بود. معترضان با شعار «ایران فروشی نیست» و «مرگ بر چین» به این سند، واکنش نشان داده بودند.

پیش‌تر ایران در ازای کسب حمایت‌های مسکو از تهران در برابر غرب و به ویژه در پرونده هسته‌ای جدال‌برانگیز این کشور امتیازاتی را در بخش رژیم حقوقی مربوط به حوضه دریای خزر به روسیه واگذار کرده بود.

در جدیدترین مورد از این قبیل میخائیل اولیانوف، سفیر دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، جمعه، 10 سپتامبر در واکنش به تلاش کشورهای غربی برای صدور قطعنامه‌ای علیه ایران، در توییتی نوشت: «نیازی به قطعنامه نیست و قطعنامه نه تنها بی‌معنی بلکه به شدت مضر است.»

به نظر می‌رسد که اظهارات اخیر اولیانوف و تاکید او مبنی بر این‌که مسکو به هرگونه قطعنامه‌ای که ایران را در آژانس بین المللی انرژی اتمی هدف قرار دهد، رای منفی خواهد داد با دستیابی دو کشور به این توافق وام 5 میلیاردی بی‌ارتباط نباشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم