توافق ایران و آژانس برای ادامه مذاکرات فنی

اسلامی:‌ حافظه دوربین‌های نظارتی آژانس پاک نمی‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی از ادامه مذاکرات فنی در چارچوب پروتکل الحاقی در وین و سپس تهران خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، یک‌شنبه، 12 سپتامبر، در جریان سفر یک روزه گروسی به تهران، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، پس از دو ساعت مذاکره، بر روی «ادامه مذاکرات فنی در چارچوب پروتکل الحاقی در وین و سپس در تهران» توافق کردند.

Advertisement

اسلامی پس از این دیدار، طی کنفرانس خبری اعلام کرد که مدیرکل آژانس در «آینده نزدیک» برای ادامه مذاکرات به تهران می‌آید و «حافظه دوربین‌های نظارتی آژانس پاک نمی‌شود». او افزود قرار است گروسی مجددا «برای تعویض کارت‌های حافظه دوربین‌های نظارتی فنی» به ایران بیاید.

آژانس، اخیرا به کشورهای عضو اطلاع داده که در دو موضوع اصلی مربوط به پرونده ایران، پیشرفتی حاصل نشده است. نخست، عدم ارائه توضیحی از سوی ایران درباره ذرات اورانیوم غنی‌شده در چندین سایت هسته‌ای اعلام نشده این کشور و دیگری عدم موافقت ایران با انجام بازرسی‌های سرزده بازرسان آژانس از برخی تاسیسات ایران است.

گروسی نیز امروز در جمع خبرنگاران بر اهمیت همکاری‌های فنی میان ایران و آژانس تاکید کرد. او با اشاره به کنفرانس عمومی آژانس، از سفر هیئت ایرانی به سرپرستی محمد اسلامی به اتریش جهت مشارکت در این کنفرانس خبر داد.

بنابر متن بیانیه مشترکی که پس از این دیدار منتشر شد، این مذاکرات در وین و سپس در تهران ادامه پیدا خواهد کرد.

نشست شورای حکام آژانس

قرار است مدیرکل آژانس وضعیت همکاری ایران با این نهاد را در نشست بعدی شورای حکام گزارش دهد. نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از روز دوشنبه آغاز می‌شود.

احتمال می‌رود به‌دنبال گزارش تازه آژانس، ایالات متحده و اتحادیه اروپا در این نشست، قطعنامه‌ای انتقادی علیه ایران صادر کنند.

با این همه میخاییل اولیانوف، سفیر روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین گفته است مسکو به هرگونه قطعنامه‌ای که ایران را در آژانس بین المللی انرژی اتمی هدف قرار دهد، رأی منفی خواهد داد.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران که این روزها در مسكو و پاريس با شركای روسی و اروپايی خود درباره برنامه اتمی ايران و همچنین ضرورت دست‌یابی به یک تفاهم و اجرای آن برای بازگشت متقابل به برجام رایزنی می‌کند با انتشار پیامی در صفحه توییتر خود نوشت که گفت‌وگوهای خوبی در مسکو درباره مسئله هسته‌ای ایران انجام داده است.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه هم با ابراز نگرانی از ادامه کاهش تعهدات برجامی ایران، از پیچیده‌تر شدن مذاکرات هسته‌ای ابراز نگرانی کرد.

مذاکرات اتمی وین میان ایران و کشورهای غربی با حضور غیر مستقیم آمریکا برای احیای برجام پس از 6 دور در 29 خرداد گذشته و بعد از پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات اخیر ایران متوقف شد. هنوز تاریخ جدیدی برای از سرگیری این مذاکرات تعیین نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم