.
.
.

سفر قریب‌الوقوع مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران

خطیب‌زاده: امیدواریم شورای حکام تحت تاثیر برخی فشارها، اقدامی را انجام ندهد که مسیر همکاری معمول ایران و آژانس تخریب شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در صدر هیاتی برای دیدار و گفت‌وگو درباره همکاری‌های ایران و آژانس امشب در سفری یک روزه وارد تهران می‌شود.

بنا به اعلام پایگاه اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و هیأت همراه او شامگاه شنبه 11سپتامبر وارد طهران می‌شوند و پس از انجام دیدارهایی با مسئولان ایرانی بعد از ظهر یکشنبه تهران را به مقصد وین ترک خواهند گفت.

در همین راستا کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین و ساعاتی پیش از سفر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران گفت که گروسی در این سفر با محمد اسلامی، رئیس جدید سازمان انرژی اتمی ایران دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد و دو طرف، همچنین بیانیه مشترکی را نیز صادر خواهند کرد.

سفر گروسی به ایران در آستانه برگزاری نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که از روز دوشنبه آغاز می‌شود، انجام می‌شود.

در آستانه سفر گروسی به ایران سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، گفت که سفر دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران در راستای کمک به حل مسائل فنی بین دو طرف انجام می‌شود. او افزود: «امیدواریم شورای حکام تحت تاثیر برخی فشارها، اقدامی را انجام ندهد که مسیر همکاری معمول ایران و آژانس تخریب شود.»

خبرگزاری «رویترز» شنبه 11 سپتامبر پیش از این در یک گزارش اختصاصی، از سفر قریب‌الوقوع گروسی به ایران خبر داد.

رویترز از قول این دیپلمات‌ها نوشته است این دیدار «ممکن است اختلافات بین ایران و غرب را تا حدی کاهش داد، ولی هیچ بعید نیست که باعث تشدید این اختلافات و سنگ‌‌اندازی در روند مذاکرات احیای برجام نیز شود».

این در حالی است که «وال استریت ژورنال» پیش‌تر در گزارشی از احتمال لغو دیدار گروسی با مقام‌های ایرانی نوشته بود. این نشریه آمریکایی در این گزارش خبر داده بود که مقام‌های ایران با درخواست رافائل گروسی مخالفت کرده‌اند. لاورنس نورمن، خبرنگار این روزنامه نیز در توییتی نوشته بود: «من شنیده‌ام ایران درخواست گروسی برای دیدار با مقامات این کشور را رد کرده است».

در پاسخ به این گزارش، یکی از رسانه‌های وابسته به صدا و سیما، به نقل از «منابعی آگاه» در سازمان انرژی اتمی ایران خبر داده بود که این کشور درخواست گروسی برای سفر به ایران را به حالت تعلیق گذاشته است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی، اخیرا به کشورهای عضو اطلاع داده بود که در دو موضوع اصلی مربوط به پرونده ایران، پیشرفتی حاصل نشده است یکی عدم ارائه توضیحی از سوی ایران درباره ذرات اورانیوم غنی‌شده در چندین سایت هسته‌ای اعلام نشده این کشور و دیگری عدم موافقت ایران با انجام بازرسی‌های سرزده بازرسان آژانس از برخی تاسیسات ایران است.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در گفت‌و‌گویی با یکی از رسانه‌های وابسته به صدا و سیما، در مورد فعالیت‌های آژانس عنوان کرده بود که در این مرحله، بازرسان فقط حق بازرسی‌های طبیعی و عادی را خواهند داشت و نمی‌توانند در چارچوب «پروتکل الحاقی» به مراکز هسته‌ای ایران دسترسی داشته باشند. پروتکل الحاقی به بازرسان آژانس این اجازه را می‌‌دهد که بتوانند به صورت‌ سرزده و نامحدود از مراکز هسته‌ای ایران بازرسی داشته باشند.

مذاکرات اتمی وین برای بازگشت همزمان ایران و آمریکا به برجام پیش از روی کار آمدن دولت سیزدهم ایران، 6 دور را پشت سر گذاشت اما به نتایج مشخصی منجر نشد.

مقام‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز درباره احتمال به ثمر رسیدن تلاش‌ها جهت احیای برجام ابراز تردید کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم