.
.
.

رئیس سازمان زندان‌های ایران سپیده قلیان را در پی اظهارات اخیرش تهدید کرد

قلیان اخیرا در رشته توییتی شرایط زندانیان زن در زندان زنان بوشهر را وحشتناک توصیف کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمدمهدی حاج‌محمدی، رئیس سازمان زندان‌های ایران، با انتشار یک ویدئو از سپیده قلیان، در توییتی گفت که پس از بررسی صحت یا کذب ادعاهای اخیر قلیان، با متخلفین برخورد خواهد کرد.

در این ویدیو فردی که صورتش محو شده، ادعا می‌کند که وضعیت زندان بوشهر «فوق‌العاده» است. این فرد که گفته می‌شود سپیده قلیان است، در این ویدیو اظهار می‌کند که کیفیت غذای زندان خوب است و «آقای اسفندیاری (رئیس اداره زندان مرکزی بوشهر) این قدر با من مهربان است که اگر پدر من زندان‌بان هم بود، با من مهربان نبود.»

این در حالی است که اخیرا سپیده قلیان، زندانی سیاسی زندان بوشهر که اکنون در مرخصی استعلاجی به سر می‌برد، بر خلاف این ویدیو در یک رشته توییت از وضعیت نامناسب بند زنان زندان بوشهر خبر داده بود.

قلیان نوشته بود: «زنان زندانی این بند به جرم زن بودن و زندانی بودن تحت وحشیانه‌ترین شکنجه‌ها و ضد انسانی‌ترین شرایط ممکن نگه‌داری می‌شوند».

این فعال مدنی به شکنجه‌های جسمی، روحی و ضرب و شتم زندان‌یان توسط زندان‌بانان اشاره کرده و گفته بود: «هر کسی اعتراض کند، تشدید شکنجه‌ها کمینش را می‌کشد».

در واکنش به اظهارات قلیان، حاج‌محمدی، از اعزام مدیر کل بازرسی سازمان زندان‌ها به بوشهر جهت بررسی ادعاهای قلیان خبر داد.


سپیده قلیان در جریان اعتراضات کارگری در سال 1397 به همراه شماری از کارگران «شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه» بازداشت شده بود.

او پیشتر با اشاره به پخش اعترافات اجباری اسماعیل بخشی، فعال کارگری، در صدا و سیما در توییتی نوشته بود: «من و اسماعیل بخشی که سهل است، پنج هزار کارگر هفت‌تپه را هم جلوی دوربین بنشانید و از آن‌ها به زور کابل و باتوم اعتراف اجباری بگیرید باز هم چیزی از اصل داستانِ این‌که شما ستمگر و فاسد هستید کم نخواهد کرد».

وی همچنین با انتشار کتاب «تیلاپیا خون هورالعظیم را هورت می‌کشد»، شرایط دهشتناک بازداشتگاه اطلاعات اهواز، زندان «سپیدار» این شهر و چگونگی شکنجه و تحقیر زنان زندانی عرب اهوازی را به تصویر کشیده بود.

کتاب خاطرات زندان سپیده قلیان
کتاب خاطرات زندان سپیده قلیان

سپیده قلیان که به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، عضویت در گروه گام، فعالیت تبلیغی علیه نظام، نشر اکاذیب و اخلال در نظم در مجموع به 19 سال و شش ماه زندان محکوم شده، هنوز واکنشی به این ویدیو نشان نداده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم