وزیر بهداشت ایران: شمار قربانیان کرونا از کشته‌شدگان جنگ بیشتر شده است

زالی: چطور در تحریم حاضریم تجهیزات نفتی را 3 برابر قیمت بخریم، ولی در مورد واکسن این کار را نمی‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

بهرام عین‌اللهی، وزیر‌ بهداشت ایران، اعلام کرد که شمار جان‌باختگان بر اثر بیماری کرونا از شمار کشته‌شدگان در جنگ ایران و عراق «بیشتر» است.

عین‌اللهی، جمعه، 19 شهریور، در جلسه ستاد مقابله با کرونا در قزوین، جان‌باختن روزانه 600 نفر بر اثر ابتدا به ویروس کرونا را «فاجعه بسیار بزرگ» خواند و گفت در 8 سال جنگ ایران و عراق، «230 هزار تا 240 هزار نفر» کشته شدند ولی در 18 ماه شیوع کرونا در ایران «113 هزار نفر» جان باخته‌اند.

آمارهای رسمی در ایران نشان می‌دهد که شمار جان باختگان مبتلا به کرونا در این کشور بیش از 113 هزار نفر است. با این‌حال کارشناسان معتقدند این آمار واقعی نیست و شمار جان باختگان کرونایی در ایران، دست‌کم «هفت برابر» آمار رسمی است.

پیشتر علیرضا زالی، رئیس ستاد مقابله با کرونا در تهران اعلام کرده بود ایران از دادن آمارهای واقعی مبتلایان و فوتی‌های کرونا به سازمان جهانی بهداشت خودداری کرده است.

بر اساس گفته کارشناسان بهداشت، برای رسیدن به ایمنی جمعی مقابل بیماری‌های عفونی، باید بین 60 تا 80 درصد جمعیت، مبتلا یا واکسینه شده باشد، در حالی که بنا بر ادعای وزارت بهداشت ایران، تنها حدود 18 درصد جمعیت بالای 18 سال کاملا واکسینه شده‌اند.

بهرام عین‌اللهی که پیش از رسیدن به پست وزارت از امضا کنندگان فرمان منع واردات واکسن کرونای بریتانیایی و آمریکایی بود، در اظهارات تازه خود راه‌ حل کنترل بحران کرونا را واکسیناسیون دانست و گفت: «در حال حاضر هر بیمار کرونایی به طور متوسط حدود 30 تا 40 میلیون تومان هزینه درمانی دارد در حالیکه با یک واکسن 9 دلاری می‌توان از شدت بیماری و مرگ و میر بیماران پیشگیری کرد».

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران ابتدا ورود واکسن‌های تولید آمریکا و بریتانیا را عامل اصلی فاجعه معرفی کرد اما اخیرا شیوع کرونا را مسئله «اول و فوری» ایران خواند و گفت که اگر این واکسن‌ها ساخت کشور دیگری باشد مانعی ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم