وضعیت جسمی نامساعد قادر محمدزاده زندانی سیاسی کُرد در پی اعتصاب غذا

مسئولان زندان به قادر محمدزاده گفته‌اند که مخالفتی با اعطای مرخصی ندارند و منتظر اعلام نظر مثبت از دادستانی مهاباد هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

قادر محمدزاده، زندانی سیاسی کُرد که دوران محکومیت 20 ساله خود را در زندان یزد سپری می‌کند، از نهم مرداد 1400 در اعتراض به عدم موافقت دادستان مهاباد با درخواست مرخصی‌اش دست به اعتصاب غذا زده است.

به گزارش «شبکه حقوق بشر کردستان»، دلیل مخالفت دادستان مهاباد «امنیتی بودن» پرونده عنوان شده است. اما قادر محمدزاده و خانواده او بر این باورند که «نظر و تصمیم شخصی دادستان مبنی بر عدم اعطای مرخصی تعیین کننده است»، چراکه مسئولان زندان و مراجع قضایی یزد با اطلاع از جزئیات پرونده با اعطای مرخصی موافقت کرده‌اند، بنابراین منع قانونی در این مورد وجود ندارد.

Advertisement

ربین رحمانی، از اعضای مدیریت «شبکه حقوق بشر کردستان»، در گفت‌وگو با «العربیه» ضمن تایید ادامه اعتصاب غذا و وضعیت نامناسب این زندانی گفت که امروز سی‌و‌هشتمین روز از اعتصاب غذای این زندانی است.

پیش‌تر، گزارش شده بود که وضعیت جسمی و سلامتی محمدزاده پس از اعتصاب غذا نامناسب است و او با وجود انتقال به بهداری زندان، از دریافت سرم خودداری کرده و گفته است که تا رسیدن به خواسته‌ خود حاضر به شکستن اعتصاب غذا نیست.

قادر محمدزاده، 44 ساله در آذر 1384 به اتهام «عضویت در حزب کومله» و «قتل یک مامور نظامی ایران» توسط نیروهای امنیتی در بوکان بازداشت و بعدها به همراه محمد امین عبداللهی دیگر متهم این پرونده در دادگاه به احکام زندان محکوم شد. اتهام «قتل» در این پرونده بعدها نقض و به پرداخت دیه تبدیل شد.

گفتنی است که محمدزاده در بهمن ماه 1389 در پرونده‌‌ای دیگر به اتهام «ارتباط با رسانه‌های خارج از کشور»، مجددا به 6 ماه حبس محکوم شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم