آژانس: ایران به نقض تعهدات هسته‌ای خود ادامه می‌دهد

مدیرکل آژانس: ایران ذخیره اورانیوم 60 درصد غنی‌شده خود را به 10 کیلوگرم افزایش داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که ایران به نقض تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای 2015 ادامه داده و در این راستا ذخیره اورانیوم غنی‌سازی شده خود را افزایش داده است.
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سه‌شنبه 7 سپتامبر در گزارشات خود درباره برنامه هسته‌ای ایران اعلام کرد که این کشور با تضعیف گسترده فعالیت‌های بازرسی و نظارت بر برنامه‌ هسته‌ای خود تا کنون توضیحی درباره ذرات اورانیوم موجود در سایت‌های اعلام نشده خود ارائه نداده است.
آژانس همچنین از مقامات ایران خواست بدون تاخیر توضیحاتی را درباره سایت‌های هسته‌ای اعلام نشده و سری ارائه دهند.
به گفته این نهاد بین‌المللی در حالی که روند بازرسی تاسیسات هسته‌ای ایران با کارشکنی‌های جدی مواجه شده، تهران ذخیره اورانیوم 60 درصد غنی‌سازی شده خود را تا 10 کیلوگرم افزایش داده است.
در واکنش به این گزارش‌ها ایران اما ضمن مخالفت با درخواست آژانس برای متوقف شدن فعالیت‌های هسته‌ای این کشور و ضمن انتقاد از گزارش‌های مدیرکل آژانس، این نهاد بین‌المللی را به «بزرگنمایی» موضوع نقض‌های صورت گرفته در زمینه تعهدات هسته‌ای ایران متهم کرد.
پیش‌تر وزارت خارجه فرانسه از تهران خواسته بود تا توضیحاتی کامل را درباره ذرات اورانیوم پیدا شده در سایت‌های سری اعلام نشده ایران به آژانس ارائه دهد. وزارت خارجه فرانسه گفته بود که مدیرکل آژانس نیمه ماه جاری گزارشی را درباره میزان همکاری ایران با این نهاد بین‌المللی منتشر خواهد کرد.
در این راستا فرانسه همچنین از ایران خواست بی‌درنگ همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را از سر گیرد.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم