.
.
.

اظهارات متناقض درباره ارسال واکسن «اسپوتنیک» تولید شده در ایران به روسیه

معاون قرارگاه پدافند زیستی ایران: واقعیت این بوده که روس‌ها به‌درستی با شرکت اکتوور قرارداد بسته‌اند تا واکسن اسپوتنیک در ایران تولید و به روسیه تحویل شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد کریمی‌نیا، معاون قرارگاه پدافند زیستی ایران، فاش کرد بر اساس قرارداد بین ایران و روسیه «واکسن اسپوتنیک در ایران تولید و به روسیه تحویل شود». کیانوش جهانپور رئیس سازمان غذا و داروی ایران این موضوع را تکذیب کرد.

جهانپور، شنبه 13 شهریور، با تکذیب ادعای کریمی‌نیا گفت: «روسیه هنوز به طرف ایرانی مجوز تولید انبوه نداده است».

کریمی در گفت‌وگوی جمعه 12 شهریور، با روزنامه «جوان»، از مافیای دارو و امضاهای طلایی در ایران سخن گفته بود که از قبل از شیوع کرونا وجود داشته و بعد از آن افزایش چشمگیری پیدا کرده است. او گفت: «ما از قبل مبحث مافیای دارو را در کشور داشتیم. دکتر نمکی همان ماه‌های اول مسئولیت گفتند که من با مافیای دارو مقابله می‌کنم و جلوی امضاهای طلایی را می‌گیرم. حالا همان مافیا در دوران مقابله با کرونا به کاسبان کرونا تبدیل شده‌اند و در زمینه دارو، تجهیزات پزشکی و واکسن به انحای مختلف برای کشور چالش درست کردند».

معاون قرارگاه پدافند زیستی ایران نیز فاش کرد: «که قرارداد تولید دو میلیون دوز واکسن اسپوتنیک در ماه در ایران بین شرکت اکتوورکو و اسپوتنیک روسیه بسته و این قرارداد در سطح گسترده رسانه‌ای و به همه کشور اعلام می‌شود که به‌زودی ماهی 2 میلیون دوز واکسن اسپوتنیک را به بازار ایران عرضه می‌کنیم اما در تیرماه دکتر رئیسی، معاون بهداشتی وزارتخانه اعلام می‌کند که روس‌ها سر ما کلاه گذاشتند».

او افزود: «واقعیت این بوده که روس‌ها به‌درستی با شرکت اکتوور قرارداد بسته‌اند تا واکسن اسپوتنیک در ایران تولید و به روسیه تحویل شود نه ایران! در واقع روسیه برای تولید واکسن برون‌سپاری کرده‌ است».

در مقابل کیانوش جهانپور، با نفی این خبر، اظهارات معاون قرارگاه پدافند زیستی ایران را «کذب محض» دانست و خاطر نشان کرد که هنوز طرف روسی محصول تولید شده اولیه واکسن اسپوتنیک لایت تولیدی شرکت خصوصی ایرانی را برای تولید انبوه تحت لیسانس تایید نکرده است.

جهانپور گفت: «مقصود و انگیزه گوینده از نشر این مطلب کذب در شرایط حاضر مشخص نیست.»

شایان ذکر است علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران پیشتر در یک سخنرانی زنده تلویزیونی گفته بود: «ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی کرونا ممنوع است» و در ادامه گفت: «پیشتر دستور ممنوعیت واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی را به مسئولان داده بودم و حالا عمومی اعلام می‌کنم».

شبکه اجتماعی توئیتر در آن زمان، یک توئیت خامنه‌ای به زبان انگلیسی که گفته بود واکسن آمریکایی و بریتانیایی ممنوع است و او به آنها اعتماد ندارد و چه بسا آنها می‌خواهند این واکسن را بر ایرانی‌ها آزمایش کنند، را حذف کرد.سخنان او درباره ممنوع کردن استفاده از واکسن‌های غربی در ایران با واکنش‌های تند داخلی و خارجی روبرو شد.

خامنه‌ای در اظهارات متناقضی در مرداد سال جاری بیماری کرونا را «مسئله اول و فوری» کشور خواند و گفت: «واکسن چه از راه واردات و چه با تولید داخلی باید با تلاش مضاعف و به هر شکل ممکن تأمین شود و در اختیار همه مردم قرار بگیرد.»

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران نیز شب گذشته در اولین گفت‌وگوی تلویزیونی پس از تشکیل دولت سیزدهم، در باره واکسن کرونا گفت: «تولید داخلی نمی‌توانست نیاز داخلی را تامین کند و برآورد داشتیم برای مصرف داخلی نیازمند 100 میلیون دز واکسن هستیم.» او وعده داد که واکسیناسیون با واردات صد میلیون دوز اجرا خواهد شد.

این وعده رئیسی در حالی عنوان می‌شود که با گذشت حدود یک سال از فرمان خامنه‌ای در منع واردات واکسن و تبلیغ برای تولید واکسن‌های داخلی صدها هزار نفر جان خود را از دسته داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم