آمریکا: نمی‌توانیم تا ابد منتظر بازگشت ایران‌ به مذاکرات هسته‌ای بمانیم

مالی: ادامه پیشرفت‌های هسته‌ای تهران باعث می‌شود بازگشت به برجام در مرحله خاصی بی‌فایده باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران، گفته است که واشینگتن نمی‌تواند «تا ابد» منتظر تصمیم‌گیری ایران برای بازگشت به مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» بماند.

مالی، روز جمعه 12 شهریور، در گفت‌وگو با تلویزیون «بلومبرگ»، اظهار داشت، که آمریکا تاکنون نشانه‌ای مبنی بر این‌که ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران آماده مشارکت در دور هفتم مذاکرات وین بوده را، دریافت نکرده است.

Advertisement

مذاکرات اتمی وین پس از 6 دور از 28 خرداد گذشته و با انتخاب ابراهیم رئیسی به ریاست جمهوری ایران متوقف شده است. حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جدید ایران هم اخیرا گفته است که بازگشت به مذاکرات اتمی احتمالا دو تا سه ماه طول بکشد.

نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران در مصاحبه خود با بلومبرگ تاکید کرده است: «ما نمی‌توانیم هنگامی که ایران در حال پیشرفت هسته‌ای است، تا ابد منتظر بمانیم. چراکه ادامه پیشرفت‌های هسته‌ای تهران باعث می‌شود بازگشت به برجام در مرحله خاصی بی‌فایده باشد.»

مالی با طرح این‌که «آمریکا آماده شکیبایی است»، افزود: «این موضوع نباید برای مدت طولانی به تعویق بیفتد، چراکه در مقطعی ما باید به یک نتیجه متفاوتی دست یابیم.»

او گفت: «اگر ایران خواستار چیزی متفاوت است، بیاییم برای یک توافق متفاوت مذاکره کنیم. اگر می‌خواهند به برجام برگردند، پس بیایید به تعهدات 2016 بازگردیم.»

از طرفی خبرگزاری «بلومبرگ»، دیروز، به نقل از منابع آگاه خبر داد که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌دنبال ملاقات با محمد اسلامی، رئیس جدید سازمان انرژی اتمی ایران، پیش از کنفرانس عمومی آژانس در 21 سپتامبر (30 شهریور) است.

به گفته بلومبرگ، گروسی می‌خواهد تمایل تهران برای دسترسی گسترده ناظران آژانس و همکاری ایران با بازرسان بین‌المللی را بسنجد و گفته است دولت‌های اروپایی منتظر نتیجه این مذاکرات و تصمیم‌گیری درباره بردن پرونده ایران به شورای امنیت هستند.

این گزارش همچنین احتمال داده است که در حاشیه کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، دور هفتم مذاکرات هسته‌ای نیز از سرگرفته شود.

مذاکرات هسته‌ای، به دلایلی از جمله اصرار جمهوری اسلامی در لغو تمامی تحریم‌های اعمال شده آمریکا علیه ایران بی‌نتیجه مانده و کشورهای حاضر در این مذاکرات در انتظار بازگشت ایران به این گفت‌وگوها هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم