بلومبرگ: مذاکرات احیای برجام احتمالا 30 شهریور از سر گرفته شود

مذاکرات اتمی وین پس از 6 دور از 28 خرداد گذشته و با انتخاب ابراهیم رئیسی به ریاست جمهوری ایران متوقف شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «بلومبرگ»، به نقل از منابع آگاه خبر داد که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به‌دنبال ملاقات با محمد اسلامی، رئیس جدید سازمان انرژی اتمی ایران، پیش از کنفرانس عمومی آژانس در 21 سپتامبر (30 شهریور) است.

به گفته بلومبرگ، گروسی می‌خواهد تمایل تهران برای دسترسی گسترده ناظران آژانس و همکاری ایران با بازرسان بین‌المللی را بسنجد و گفته است دولت‌های اروپایی منتظر نتیجه این مذاکرات و تصمیم‌گیری درباره بردن پرونده ایران به شورای امنیت هستند.

نویسنده گزارش همچنین احتمال داده است که در حاشیه کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، دور هفتم مذاکرات هسته‌ای نیز از سرگرفته شود.

در این گزارش با تاکید بر اینکه حمایت روسیه و چین از جمهوری اسلامی، تاثیر منفی بر تلاش‌های آمریکا و اتحادیه اروپا برای بازگرداندن تهران به میز مذاکرات در ماه جاری داشته، آمده است که شرایط موجود در حال ایجاد فضایی برای ایران است که فهرست درخواست‌های خود برای گرفتن «امتیازات بیشتر» در مذاکرات هسته‌ای را افزیش دهد.

در همین زمینه، حسین امیرعبدللهیان، وزیر خارجه ایران روز گذشته در گفت‌وگوی تلفنی با هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان گفت که «اصل گفت‌وگوهای وین قابل قبول است و انجام می‌شود.»

فرانسه و آلمان روز چهارشنبه بار دیگر از ایران خواستند فورا به مذاکرات وین، که به‌دلیل انتخابات ریاست‌ جمهوری ایران و تشکیل دولت جدید متوقف شده بود، بازگردد.

مذاکرات اتمی وین برای بازگشت همزمان ایران و آمریکا پیش از روی کار آمدن دولت سیزدهم 6 دور را پشت سر گذاشت اما به نتایج مشخصی منجر نشد.

این مذاکرات پس از انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران در 28 خرداد گذشته متوقف شد و تاکنون هیچ تاریخی برای از سرگیری مجدد آن تعیین نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید