از کمبود مراکز درمانی تا بحران‌های زیست محیطی در خوزستان

ابول نژادیان: 8 شهر استان خوزستان بیمارستان ندارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز خبر داد که هشت شهر استان خوزستان بیمارستان ندارد. او گفت که علاوه بر این در اهواز به عنوان مرکز این استان، بیمارستان‌ها با کمبود تخت بستری مواجه هستند.

فرهاد ابول نژادیان، پنجشنبه، 11 شهریور 1400، گفت که شهرستان ماهشهر(معشور) با وجود سه بیمارستان، امکان پوشش بیماران را ندارد و بخشی از بیماران شهرستان شادگان(فلاحیه) به بیمارستان سینا اهواز اعزام می‌شوند.

به گزارش «خبرگزاری مهر»، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز با بیان اینکه در پیک اول تقریباً 1200 تخت را در اختیار بیماران کرونایی قرار دادیم، گفت: «در شهر اهواز دو هزار تخت کم داریم و شرایط کرونا به ما نشان داد که به محض بروز بحران این چنینی شهر اهواز به عنوان معین سایر شهرستان‌های خوزستان هم امکان خدمات‌رسانی ندارد؛ حتی برای پذیرش شهرهای اطراف هم ظرفیت اصلاً زیاد نیست و چون خیلی از شهرها فاقد بیمارستان هستند، با کمبود تخت مواجه هستیم.»

پیش‌تر در مرداد سال جاری، محمد آرزومند، رئیس بیمارستان «امیرالمومنین» اهواز در گفت‌وگو با رسانه‌های ایران اظهار داشت: «با توجه به ظرفیت تخت‌های بیمارستان، بیمارانی که نسبتا از وضعیت بهتری برخوردار هستند به صورت سرپایی و دریافت دارو درمان می‌شوند در حالی که اکثر این بیماران باید بستری شوند.»

استان خوزستان به‌رغم دارا بودن منابع عظیم نفت، گاز، آب و زمین های حاصلخیز جلگه‌ای و موقعیت استراتژیک آن همواره سرمایه‌ها و ثروت‌های آن در سایه سیاست‌های ناکارآمد و تبعیض سیستماتیک حکومتی به تاراج رفته و به یکی از استان‌های محروم و توسعه نیافته تبدیل شده است. با گذشت بیش از 4 دهه از آغاز حکومت جمهوری اسلامی، این استان به دلیل عدم توسعه زیرساخت‌ها و عدم بازسازی شهرها پس از جنگ 8 ساله ایران و عراق و در سایه نگاه امنیتی مقامات مسئول در تهران همچنان از محرومیت شدید، فقر و تنگدستی، بیکاری، بحران‌های زیست محیطی، بی‌آبی و علاوه بر آن کمبود مراکز بهداشتی و درمانی رنج می‌برد.

اخیرا این استان شاهد موجی از اعتراضات مردمی علیه بی‌آبی و سیاست‌های تبعیض‌آمیز بود که به سایر شهرها و استان‌های ایران امتداد یافت. در این اعتراضات نیروهای سپاه، بسیج، انتظامی و امنیتی ایران با خشونت و سرکوب به سوی معترضان به بی‌آبی تیر‌اندازی کرده و دهها نفر را کشته و زخمی کردند و صدها نفر از معترضان نیز بازداشت شدند.

موج سرکوب و اقدامات خشونت‌بار دستگاههای امنیتی ایران علیه معترضان خوزستانی موجی از انتقاد‌های شدید و محکومیت‌های بین‌المللی را به همراه داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم