وزیر خارجه ایران: اتلاف وقت در مذاکرات وین را نمی‌پذیریم

مذاکرات اتمی وین پس از انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران در 28 خرداد متوقف شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، با اشاره به مذاکرات متوقف شده اتمی در وین گفت که ایران خواستار تغییر رویکرد دیگر طرف‌های مذاکره‌کننده است و اتلاف وقت در مذاکرات را نمی‌پذیرد.

امیرعبداللهیان که شامگاه دوشنبه، 8 شهریور، در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم ایران سخن می‌گفت، درباره مذاکرات وین اظهار داشت که «ما به طرف مقابل گفته‌ایم که رویکردشان را در مذاکره تغییر بدهند. ما رویکرد اتلاف وقت را نمی‌پذیریم و باید مذاکرات نتایج ملموسی داشته باشد.»

او در پاسخ به پرسش از سرگیری مذاکرات اتمی وین نیز گفت: «دو، سه ماه طول می‌کشد که دولت جدید در ایران مستقر شود و بتواند برنامه‌ریزی کند ولی حتما این موضوع یکی از موضوعات در دستورکار وزارت خارجه و دولت است.»

آمریکا و کشورهای اروپایی پیشتر از رویکرد غیر سازنده دولت جدید ایران به ریاست ابراهیم رئیسی در مورد مذاکرات وین و‌ احتمال پیچیده‌تر شدن این مذاکرات ابراز نگرانی کرده بودند.

امانوئل مکرون، رئيس‌جمهوری فرانسه نیز، دوشنبه، 18 مرداد، در گفت‌وگوی تلفنی با رئیسی، خواستار بازگشت فوری ایران به مذاکرات وین شده بود.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم دوشنبه، 25 مرداد، از ایران خواست «به تشدید نقض تعهدات برجامی خود پایان دهد با حسن نیت به مذاکرات احیای برجام بازگردد.»

مذاکرات اتمی وین برای بازگشت همزمان ایران و آمریکا پیش از روی کار آمدن دولت سیزدهم 6 دور را پشت سر گذاشت اما به نتایج مشخصی منجر نشد.

این مذاکرات پس از انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران در 28 خرداد گذشته متوقف شد و تاکنون هیچ تاریخی برای از سرگیری مجدد آن تعیین نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید