نماینده مجلس در واکنش به تصاویر درز شده از اوین: در ایران شکنجه نیست

حسن نوروزی مدعی شد این اقدامات یک «شانتاژ خبری» بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

حسن نوروزی، نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ایران با ادعای اینکه وجود شکنجه در جمهوری اسلامی را قبول ندارد، تصاویر درز شده از زندان اوین را حاصل «فیلم‌سازی» دانست.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، نوروزی، یکشنبه، 7 شهریور، در واکنش به انتشار فیلم‌هایی از وضعیت وخیم زندان اوین و ضرب و شتم زندانیان، گفت: «اصلا دلیلی ندارد که در جمهوری اسلامی زندانی را شکنجه بدهند.» او مدعی شد «این اقدامات یک شانتاژ خبری بود تا افکار عمومی از زندان‌های مخوف آمریکا در افغانستان و شکست‌های اخیر آنها در منطقه برداشته شود».

گروه سایبری «عدالت علی»، یک‌شنبه 31 مرداد، با انتشار ویدیو و تصاویری اعلام کرد که دوربین‌های مدار بسته زندان اوین را هک کرده است. پس از آن روزانه ویدئوها و تصاویر دیگری منتشر توسط این گروه منتشر شد که نشان‌دهنده رفتار ناشایست با زندانیان، کتک زدن و برهنه‌ کردن آن‌هاست.

نائب رئیس کمسیون حقوقی مجلس اضافه کرد:‌ «دلیلی ندارد یک نفر را که ده سال حبس گرفته شکنجه بدهیم، شکنجه در زندان‌های ایران را نمی‌پذیرم.»

محمد مصدق، معاون اول قوه قضائیه هم امروز در واکنش به تصاویر درز شده از اوین مدعی شد که این تصاویر «مونتاژ» شده است.

مقامات قضایی ایران از جمله رئیس سازمان زندان‌ها در واکنش‌های اولیه مسئولیت بدرفتاری با زندانیان را پذیرفتند و از تعلیق برخی «پرسنل متخلف» خبر دادند.

گروه «عدالت علی» همچنین گفته است که به زودی، تصاویری از داخل بندها، مدارک زندانیان سیاسی و برخی مدارک محرمانه منتشر خواهد کرد.

محمد مصدق کهنمویی، معاون اول قوه قضائیه ایران نیز در واکنش به این رخداد گفته بود: «این موضوع در حال بررسی است و هنوز قضیه خیلی روشن نیست»

گروه سایبری «عدالت علی» پیشتر در بیانیه خود هشدار داده بود که «به افشای ظلم و ستمی که ابراهیم رئیسی و رژیم به مردم روا می‌دارند» ادامه خواهد داد.

گزارش‌های تکان‌دهنده‌ای از وضعیت زندان‌های ایران همواره توسط نهادها و فعالان حقوق بشری منتشر شده است، هرچند مقامات ایران این گزارش‌ها را رد کرده و مدعی رعایت حقوق زندانیان هستند.

در همین راستا دفتر دمکراسی و حقوق بشر وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا، چهارشنبه، 25 اوت، توضیح داد که صحنه‌های درز شده از زندان اوین تاکیدی بر این است که شکنجه در زندان‌های ایران روشمند است.

سازمان «عفو بین‌الملل» نیز چهارشنبه، 3 شهریور، در بیانیه‌ای اعلام کرد 16 ویدئو فاش شده از زندان اوین را تجزیه و تحلیل کرده که شواهد تکان دهنده‌ای از ضرب و شتم، آزار جنسی، بی‌توجهی و بدرفتاری عمدی با افرادی که نیاز به مراقبت‌های پزشکی دارند را نشان می‌دهد. این سازمان همچنین تاکید کرد سال‌هاست در این زمينه مستنداتی را جمع‌آوری و ارائه داده است.

عفو بین‌الملل همچنین در واکنش به ویدئوهای اوین آن را تنها «نوک کوه یخ اپیدمی شکنجه در ایران» دانست و شلاق، شوک الکتریکی، اعدام‌های ساختگی، شکنجه با آب، خشونت جنسی را بخشی از انواع شکنجه‌های اعمال شده در زندان‌های ایران برشمرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم