اسرائیل در تدارک گزینه‌ نظامی مقابله با تهدیدهای ایران

مقام اسرائیلی: برای مقابله با تهدیدی به بزرگی ایران، هرگز به سراغ شاخ و برگ نروید، بلکه ریشه را نشانه بگیرید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در واکنش‌ به تهدیدهای ایران از جمله برنامه‌های هسته‌ای، موشکی و گروه‌های شبه‌نظامی نیابتی آن در منطقه و به‌دنبال گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی درباره پیشرفت‌های حاصله در برنامه هسته‌ای ایران و دست‌یابی این کشور به مواد لازم برای ساخت بمب اتم، اسرائیل علاوه بر اتخاذ «راهبرد مشترک» با آمریکا برای مقابله با ایران، گزینه‌هایی دیگر را علیه رویکرد بی‌ثبات کننده ایران تدارک می‌بیند.

در همین راستا ژنرال آویو کوخاوی رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل، چهارشنبه 25 اوت فرمان «آماده‌سازی گزینه نظامی اسرائیل در برابر برنامه هسته‌ای ایران» را صادر کرد، و بدین ترتیب اسرائیل گزینه نظامی در قبال جمهوری اسلامی را علنا روی میز گذاشت.

به گزارش وبگاه آمریکایی «سندیکای خبری یهودیان»، فرمان رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل برای تدارک گزینه نظامی همزمان با سفر نفتالی بنت نخست وزیر این کشور به آمریکا برای دیدار با جو بایدن، رئیس‌ جمهوری ایالات متحده را امری تصادفی ندانست.

بنت جمعه در کاخ سفید در دیدار با بایدن درباره نحوه مقابله با برنامه هسته‌ای ایران و همچنین اقدامات بی‌ثبات‌کننده و خرابکارانه آن در خاورمیانه رایزنی کرد.

بایدن طی این دیدار تاکید کرد که اگر مذاکرات «برجام» به جایی نرسد، آمریکا «گزینه‌های دیگر»ی هم خواهد داشت. بایدن همچنین تاکید کرد که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت.

سرلشکر تَل کالمَن، رئیس «اداره استراتژی و دایره سوم» ارتش و فرمانده سابق ستاد نیروی هوایی اسرائیل، مسئول تدارک برای گزینه‌های احتمالی علیه ایران است، و به گفته «سندیکای خبری یهودیان»، عملیات اداره او در «اولویت اختصاص بودجه» قرار دارد.

نام «دایره سوم» اشاره به کشورهایی دارد که سه کشور از اسرائیل فاصله دارند و به اصطلاح در «حاشیه سوم» امنیتی نسبت به اسرائیل قرار می‌گیرند. این دایره در ژوئن 2020 اختصاصا برای مقابله با ایران دایر شد، و مأموریت اصلی‌اش دستیابی به یک برآورد جامع درباره تهدیدهای رژیم ایران علیه اسرائیل است.

با پیگیری رویکرد «تصویر بزرگ»، دایره سوم تهدیدهایی که از داخل خاک ایران منشأ می‌گیرد را به تهدیدهای موجود در مرزهای اسرائیل با لبنان و سوریه پیوند می‌دهد. بدین ترتیب، این اداره وظیفه ایجاد توانایی برای هدف قرار دادن تاسیسات هسته‌ای، پایگاه‌های موشکی و پهپادی، و شبه‌نظامیان ایران در منطقه را بر عهده دارد.

یکی از مقامات دایره سوم در این باره به «سندیکای خبری یهودیان» توضیح داد: «در باب ایران، ما با تهدیدی که از خود این کشور شروع می‌شود، یعنی برنامه هسته‌ای و موشک‌های زمین به زمین، تا تهدید منطقه‌ای و تمایل این کشور برای افزایش نفوذش در خاورمیانه، مقابله می‌کنیم.»

این مقام نظامی اسرائیلی تاکید کرد:«برای مقابله با تهدیدی به بزرگی ایران، هرگز به سراغ شاخ و برگ نروید، بلکه ریشه را نشانه بگیرید.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم