.
.
.

معضل کمبود پزشک در استان خوزستان

سرانه پزشک نسبت به جمعیت در کشورهایی که درگیر جنگ و درگیری هستند از ایران بالاتر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هشدارهای کارشناسان در شرایط بحران کرونا در خوزستان علاوه بر نبود تخت‌های بستری، امکانات درمانی، دارو و کپسول‌های اکسیژن، به بحران و معضل کمبود پزشک رسیده و شهروندان این استان به خصوص در شهرستان‌ها و مناطق محروم با مشکل بزرگی در این زمینه مواجه هستند.

به گزارش خبرگزاری «مهر» فرهاد سلطانی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز اعلام کرد با توجه به افزایش شمار مراجعه‌کنندگان، تعداد پزشکان متخصص در این استان به ویژه در شهرستان‌ها پاسخ‌گوی نیازها نبوده و با شیوع کرونا این معضل تشدید شده است.

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران جمعه 5 شهریور در برنامه سفر یک روزه خود به استان خوزستان ضمن بازدید از بخش بستری بیماران کرونایی بیمارستان رازی اهواز، با انتقادهای شدید مردم از وضعیت نامناسب بیمارستان‌ها، بحران كرونا، فساد و اهمال‌ منجر به افزایش مرگ و مير، مواجه شد.

بحران کمبود پزشک و پرستار در سایر استان‌ها

علاوه بر خوزستان، سیستان و بلوچستان هم با کمبود پزشک و تجهیزات پزشکی و بیمارستانی مواجه است و احداث بیمارستان‌های صحرایی و اعزام تیم‌های درمانی برای کنترل کرونا در این استان در دستور کار مسئولان محلی قرار گرفته است.

در اصفهان نیز بیمارستان‌ها مشکل کمبود پرستار دارند، علی‌اکبر جنگجو، رئیس «بیمارستان 9 دی منظریه» خمینی‌شهر با تاکید بر نبود پرستار در این استان افزود:«طی مذاکره با دانشگاه قرار بر این شده است که 12 ماما به این بخش‌ها معرفی شوند تا با پرستاران چیدمان کنیم.»

او همچنین افزود« البته این موضوع قطعی نیست چون اصلا پرستاری در استان نداریم و پرسنل اتاق عمل نیز به ناچار در بخش‌های بیمارستان به بیماران کرونایی رسیدگی می‌کنند.»

رتبه پایین ایران در سرانه پزشک

سرانه پزشک در ایران 11.7 پزشک به ازای 10 هزار نفر است. این در حالی است که سرانه پزشک در کشورهایی که درگیر جنگ و درگیری هستند نیز از ایران بالاتر است.

ایران در سرانه پزشک در بین 25 کشور آسیای میانه و آسیای غربی در جایگاه بیستم قرار دارد.

علاوه بر این سرانه دندانپزشک به جمعیت در ایران نیز در مقایسه با سرانه دندانپزشک کشورهای منطقه نامناسب است.

تنها 3.29 دندانپزشک به ازای 10 هزار نفر جمعیت در ایران وجود دارد در حالی که کشورهایی مانند اردن، لبنان و سوریه سرانه‌ای تقریبا دو برابری نسبت به ایران دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم